Apache Solr Search (7.x-1.2) - en to id translation catalogue (64 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: The configuration options have been reset to their default values.
id: Opsi konfigurasi sudah dikembalikan ke nilai standarnya.

en: Path
id: Jalur

en: Content Types
id: Jenis-jenis Konten

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Error
id: Kesalahan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: File name
id: Nama berkas

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Ignore
id: Abaikan

en: Save and edit
id: Simpan dan edit

en: Clone
id: Kloning

en: Filters
id: Filter

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Limit
id: Batas

en: Block name
id: Nama blok

en: Revert
id: Kembali

en: Path alias
id: Alias jalur

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: Read only
id: Baca saja

en: Index
id: Indeks

en: 1 comment | @count comments
id[0]: 1 komentar
id[1]: @count komentar

en: Configuration file
id: File konfigurasi

en: Administer Apache Solr.
id: Pengaturan Apache Solr.

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Apache Solr search
id: Pencarian Apache Solr

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Number of items to index per cron run
id: Jumlah maksimal materi yang diindeks tiap kali menjalankan cron

en: Indexed
id: Terindeks

en: Author name
id: Nama penulis

en: Apache Solr search index
id: Indeks pencarian Apache Solr

en: Configuration files
id: Berkas konfigurasi

en: Add search page
id: Tambah halaman pencarian

en: Provide description
id: Sediakan deskripsi

en: Apache Solr environment: @environment
id: Lingkungan Apache Solr: @environment

en: Add Apache Solr environment.
id: Tambahkan lingkungan Apache Solr

en: Add search environment
id: Tambah lingkungan pencarian

en: Add search block "More Like This"
id: Tambah blok pencarian "Lebih Banyak Seperti ini"
