Apache Solr Search (7.x-1.9) - en to hi translation catalogue (54 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Book
hi: बुक

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: The configuration options have been reset to their default values.
hi: विन्यास विकल्प उनके डिफ़ॉल्ट मान पर रीसेट कर दिया गया है।

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Error
hi: त्रुटि

en: Year
hi: वर्ष

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Month
hi: माह

en: Day
hi: दिन

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Ignore
hi: ध्यान न दे

en: Save and edit
hi: सहेजे तथा संपादन जारी रखे

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Modified
hi: संशोधित

en: Limit
hi: सीमा

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Read only
hi: सिर्फ़ पढ़े

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: 1 comment | @count comments
hi[0]: १ टिप्पणी
hi[1]: @count टिप्पणियाँ

en: Configuration file
hi: विन्यास फ़ाईल

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका
