Apple News (7.x-1.0) - en to ar translation catalogue (71 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: yes
ar: نعم

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Download
ar: تحميل

en: File
ar: ملف

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Settings
ar: الإعدادات

en: edit
ar: تحرير

en: Export
ar: تصدير

en: Back
ar: رجوع

en: Field
ar: الحقل

en: Preview
ar: معاينة

en: Large
ar: كبير

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: never
ar: أبدا

en: Text
ar: نص

en: Layout
ar: التنسيق

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: المكونات

en: User
ar: المستخدم

en: no
ar: لا

en: Node
ar: العقدة

en: Logo
ar: الشعار

en: Module
ar: الوحدة

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Published
ar: منشور

en: Heading
ar: الترويسة

en: Items
ar: أخبار

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Width
ar: العرض

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Color
ar: اللون

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Source
ar: المصدر

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Entity
ar: الكيان

en: Caption
ar: شرح

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Style
ar: نمط

en: Standard
ar: معياري

en: Not published
ar: لم ينشر

en: Any
ar: أي من

en: Portrait
ar: طولية

en: Bundle
ar: الحزمة
