Apple News (7.x-1.0) - en to ru translation catalogue (97 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: enabled
ru: включено

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: yes
ru: да

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Action
ru: Действие

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Download
ru: Скачать

en: File
ru: Файл

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Weight
ru: Вес

en: Delete configuration
ru: Удалить конфигурацию

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Quote
ru: Цитата

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Settings
ru: Настройки

en: edit
ru: изменить

en: Export
ru: Экспортировать

en: Back
ru: Назад

en: Field
ru: Поле

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Background Image
ru: Фоновое изображение

en: Large
ru: Большой

en: Format
ru: Формат

en: Audio
ru: Аудио

en: never
ru: никогда

en: Text
ru: Текст

en: Layout
ru: Макет

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Component
ru: Компонент

en: Components
ru: Компоненты

en: User
ru: Пользователь

en: no
ru: нет

en: Node
ru: Материал

en: Logo
ru: Логотип

en: Module
ru: Модуль

en: Revision ID
ru: ID редакции

en: Published
ru: Опубликовано

en: Gallery
ru: Галерея

en: Heading
ru: Заголовок

en: Items
ru: Элементы

en: Nodes
ru: Материалы

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Date Created
ru: Дата создания

en: Width
ru: Ширина

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: preview
ru: просмотр

en: General Settings
ru: Основные параметры

en: Color
ru: Цвет

en: Banner
ru: Баннер

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Source
ru: Источник

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Entity
ru: Сущность

en: Caption
ru: Подпись

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Style
ru: Стиль

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Standard
ru: Стандарт

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: Select...
ru: Выберите...

en: Excerpt
ru: Цитата

en: Photo
ru: Фото

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dashed
ru: Штрих

en: Solid
ru: Сплошной

en: Channels
ru: Каналы

en: Any
ru: Любой

en: - none -
ru: - не указано -

en: Portrait
ru: Портретная

en: Bundle
ru: Набор

en: Credentials
ru: Полномочия

en: Music
ru: Музыка

en: Post date
ru: Дата публикации

en: Gradient
ru: Градиент

en: Medium Rectangle
ru: Средний прямоугольник

en: Channel ID
ru: ID канала

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ru: Возникла ошибка в процессе @operation с аргументами: @args

en: Add new component
ru: Добавить новый компонент

en: Administrative Title
ru: Административный заголовок
