Archibald (7.x-2.0) - en to ar translation catalogue (118 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: optional
ar: اختياري

en: required
ar: مطلوب

en: Comments
ar: التعليقات

en: not verified
ar: لم يتم التحقق

en: Cost
ar: كلفة

en: unknown
ar: مجهول

en: error
ar: خطأ

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Version
ar: النسخة

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Country
ar: الدولة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: Field
ar: الحقل

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Text
ar: نص

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Components
ar: المكونات

en: Upload
ar: رفع

en: User
ar: المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: الإنشاء

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Logo
ar: الشعار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Location
ar: الموضع

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Term
ar: المصطلح

en: configure
ar: ضبط

en: Address
ar: العنوان

en: Other
ar: آخر

en: Color
ar: اللون

en: Role
ar: الدور

en: Ignore
ar: تجاهل

en: reset
ar: أعد الضبط

en: Close
ar: إغلاق

en: Port
ar: منفذ

en: minutes
ar: دقائق

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: month
ar: شهر

en: Entity
ar: الكيان

en: Not published
ar: لم ينشر

en: details
ar: تفاصيل

en: image
ar: صورة

en: Delete comments
ar: احذف التعليقات

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Live
ar: مباشر

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Publish
ar: انشر

en: Canceled
ar: تم الإلغاء

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: Context
ar: السياق

en: Identifier
ar: المعرف

en: Translate
ar: ترجمة

en: Post new comment
ar: علِّق

en: Preview image
ar: معاينة الصورة

en: Relations
ar: العلاقات

en: translate
ar: ترجمة

en: Difficulty
ar: الصعوبة

en: Contributors
ar: المساهمون

en: Publish the selected comments
ar: نشر التعليقات المحددة

en: Unpublish the selected comments
ar: إلغاء نشر التعليقات المحددة

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ar: هل ترغب فعلا في حذف هذه التعليقات مع كل الردود عليها؟

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Resource
ar: مصدر

en: Delete the selected comments
ar: حذف التعليقات المحددة

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Select one or more comments to perform the update on.
ar: من فضلك اختر تعليقاً أو أكثر لتطبيق التحديثات عليهم.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
ar: يبدو أنه لا توجد أي تعليقات للحذف أو أن التعليقات التي اخترتها قد حذفها إداري آخر.

en: Deleted @count comments.
ar: تم حذف @count تعليق.

en: Unapproved comments (@count)
ar: التعليقات غير الموافق عليها (@count)

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: E-mails
ar: بريد إلكتروني

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
ar[0]: تم حذف تعليق واحد
ar[1]: لم يتم حذف أي تعليق
ar[2]: تم حذف تعليقان
ar[3]: تم حذف @count تعليقات
ar[4]: تم حذف @count تعليقا
ar[5]: تم حذف @count تعليق

en: Enter your E-Mail address.
ar: أدخل بريدك الإلكتروني.
