Archibald (7.x-2.0) - en to ru translation catalogue (161 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Username
ru: Имя пользователя

en: content
ru: содержимое

en: Development
ru: Разработка

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Subject
ru: Тема

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: optional
ru: опционально

en: required
ru: обязательно

en: Comments
ru: Комментарии

en: not verified
ru: не проверено

en: Cost
ru: Стоимость

en: unknown
ru: неизвестный

en: error
ru: ошибка

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Version
ru: Версия

en: all
ru: все

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Message
ru: Сообщение

en: No log messages available.
ru: В системном журнале нет сообщений.

en: Password
ru: Пароль

en: Country
ru: Страна

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Import
ru: Импортировать

en: Field
ru: Поле

en: Changes
ru: Изменения

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Catalog
ru: Каталог

en: Icon
ru: Иконка

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Text
ru: Текст

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Components
ru: Компоненты

en: Upload
ru: Закачать

en: User
ru: Пользователь

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Настройки

en: Created
ru: Создано

en: Update options
ru: Настройки обновления

en: hours
ru: часов

en: days
ru: дней

en: Add content
ru: Добавить материал

en: General information
ru: Общая информация

en: Logo
ru: Логотип

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Location
ru: Место

en: Revisions
ru: Редакции

en: Term
ru: Термин

en: Success
ru: Успешно

en: configure
ru: настроить

en: Demo
ru: Демо

en: Address
ru: Адрес

en: back
ru: назад

en: Other
ru: Другое

en: General Settings
ru: Основные параметры

en: Color
ru: Цвет

en: Role
ru: Роль

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: reset
ru: сбросить

en: Class
ru: Класс

en: Close
ru: Закрыть

en: City
ru: Город

en: Port
ru: Порт

en: The configuration has been saved.
ru: Настройки сохранены.

en: seconds
ru: секунд

en: minutes
ru: минут

en: to
ru: до

en: The update has been performed.
ru: Обновление было выполнено.

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: month
ru: месяц

en: year
ru: год

en: Entity
ru: Сущность

en: Current status
ru: Текущее состояние

en: from
ru: от

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: details
ru: подробности

en: image
ru: изображение

en: Connection timeout
ru: Тайм-аут соединения

en: Delete comments
ru: Удалить комментарии

en: Published comments
ru: Опубликованные комментарии

en: publish
ru: опубликовать

en: !name field is required.
ru: Поле "!name" обязательно для заполнения.

en: Live
ru: Действующий

en: Select
ru: Выбрать

en: log
ru: журнал

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите ключевые слова для поиска.

en: Plugins
ru: Плагины

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Canceled
ru: Отменено

en: No comments available.
ru: Комментарии отсутствуют.

en: Organization
ru: Организация

en: Context
ru: Контекст

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Local
ru: Локально

en: Person
ru: Личность

en: import
ru: Импорт

en: deleted
ru: удалено

en: Translate
ru: Переводы

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Post new comment
ru: Отправить комментарий

en: Preview image
ru: Предварительный просмотр изображения

en: Firstname
ru: Имя

en: Lastname
ru: Фамилия

en: Creator
ru: Автор

en: Relations
ru: Отношения

en: translate
ru: перевести

en: Difficulty
ru: Сложность

en: In progress
ru: Процесс идет

en: Publish the selected comments
ru: Опубликовать отмеченные комментарии

en: Unpublish the selected comments
ru: Снять отмеченные комментарии с публикации

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ru: Вы действительно хотите удалить эти комментарии и все ответы на них?

en: Cycle
ru: Цикл

en: Posted in
ru: Опубликовано

en: Download file
ru: Скачать файл

en: File upload
ru: Закачать файл

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Resource
ru: Ресурс

en: Delete the selected comments
ru: Удалить отмеченные комментарии

en: Search form
ru: Форма поиска

en: revisions
ru: редакции

en: Select one or more comments to perform the update on.
ru: Выберите один или более комментарий, для обновления.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
ru: Не похоже, чтобы там были какие-либо комментарии для удаления, или отмеченный комментарий был удалён другим администратором.

en: Deleted @count comments.
ru: Удалено комментариев: @count.

en: Unapproved comments (@count)
ru: Неодобренные комментарии (@count)

en: Unapproved comments
ru: Неодобренные комментарии

en: E-mails
ru: Электронная почта

en: subject
ru: тема

en: Rights
ru: Права на материал

en: Contributor
ru: Участник

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
ru[0]: Удалён @count комментарий.
ru[1]: Удалено @count комментария.
ru[2]: Удалено @count[2] комментариев.

en: Field: @field
ru: Поле: @field

en: entity
ru: сущность

en: Resource title
ru: Заголовок источника

en: Translation for @language
ru: Перевод для @language

en: Please wait. Loading ....
ru: Пожалуйста подождите. Загрузка ....

en:  - Please wait -
ru:  - Пожалуйста подождите -
