Archibald (7.x-2.0) - en to uk translation catalogue (181 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Pages
uk: Сторінки

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: content
uk: матеріал

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: optional
uk: необов'язково

en: required
uk: обов’язкове

en: Comments
uk: Коментарі

en: not verified
uk: не перевірено

en: Cost
uk: Вартість

en: unknown
uk: невідомо

en: error
uk: помилка

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Version
uk: Версія

en: all
uk: все

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Повідомлення в журналі відсутні.

en: Password
uk: Пароль

en: Country
uk: Країна

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Field
uk: Поле

en: Changes
uk: Зміни

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Catalog
uk: Каталог

en: Icon
uk: Іконка

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: URL-адреса

en: Text
uk: Текст

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Components
uk: Компоненти

en: Upload
uk: Викласти

en: User
uk: Користувач

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Опції

en: Created
uk: Створено

en: Update options
uk: Опції оновлення

en: hours
uk: годин(и)

en: days
uk: дні(в)

en: Add content
uk: Додати вміст

en: General information
uk: Загальні відомості

en: Logo
uk: Логотип

en: Comment
uk: Коментар

en: Published
uk: Опубліковано

en: Location
uk: Місце розташування

en: Revisions
uk: Редакції

en: Term
uk: Термін

en: Success
uk: Успіх

en: configure
uk: налаштувати

en: Demo
uk: Демо

en: Address
uk: Адреса

en: back
uk: ззаду

en: Other
uk: Інше

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Color
uk: Колір

en: Role
uk: Роль

en: Ignore
uk: Нехтувати

en: reset
uk: скинути

en: Class
uk: Клас

en: E-Mail
uk: Електронна пошта

en: Close
uk: Закрити

en: City
uk: Місто

en: Port
uk: Порт

en: The configuration has been saved.
uk: Конфігурація була успішно збережена.

en: seconds
uk: секунд(и)

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: to
uk: до

en: The update has been performed.
uk: Оновлення було успішно виконано.

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: month
uk: місяць

en: year
uk: рік

en: Entity
uk: Сутність

en: Current status
uk: Поточний стан

en: Coverage
uk: Охоплення

en: Recommendation
uk: Рекомендація

en: from
uk: з

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Asset
uk: Активи

en: details
uk: подробиці

en: image
uk: зображення

en: Connection timeout
uk: Час з'єднання вичерпався

en: Delete comments
uk: Видалити коментарі

en: Published comments
uk: Опубліковані коментарі

en: publish
uk: опублікувати

en: !name field is required.
uk: Поле !name є обов’язковим.

en: Live
uk: Наживо

en: Select
uk: Вибір

en: log
uk: журнал

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть терміни, які необхідно знайти.

en: Plugins
uk: Плаґіни

en: Descriptions
uk: Описи

en: Journal
uk: Журнал

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Canceled
uk: Скасовано

en: No comments available.
uk: Коментарі відсутні.

en: Organization
uk: Організація

en: Entry
uk: Запис

en: Context
uk: Контекст

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Local
uk: Локаль

en: Person
uk: Особа

en: import
uk: імпортувати

en: deleted
uk: видалено

en: Translate
uk: Перекласти

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Post new comment
uk: Додати новий коментар

en: Preview image
uk: Ескіз зображення

en: Firstname
uk: Ім'я

en: Lastname
uk: Прізвище

en: Creator
uk: Автор

en: Relations
uk: Стосунки

en: Classification
uk: Класифікація

en: Central
uk: Центральний округ

en: translate
uk: перекласти

en: Difficulty
uk: Складність

en: In progress
uk: Виконується

en: Contributors
uk: Учасники

en: Publish the selected comments
uk: Опублікувати вибрані коментарі

en: Unpublish the selected comments
uk: Зняти з публікації вибрані коментарі

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити ці коментарі і їх нащадків?

en: Cycle
uk: Коло

en: Posted in
uk: Опубліковане

en: Download file
uk: Завантажити файл

en: File upload
uk: Відвантаження файлів

en: Finished with an error.
uk: Завершене з помилкою

en: Relation
uk: Відношення

en: Resource
uk: Ресурс

en: Delete the selected comments
uk: Видалити вибрані коментарі

en: Search form
uk: Пошукова форма

en: at
uk: на

en: Related
uk: Зв'язано

en: Progress
uk: Поступ

en: Edit Account
uk: Редагування облікового запису

en: revisions
uk: редакції

en: Select one or more comments to perform the update on.
uk: Для оновлення виберіть один чи декілька коментарів.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
uk: Відсутні коментарі, які потрібно видалити, або обрані вами коментарі вже були видалені іншим адміністратором.

en: Deleted @count comments.
uk: Видалено @count коментарів.

en: Unapproved comments (@count)
uk: Несхвалені коментарі (@count)

en: Unapproved comments
uk: Несхвалені коментарі

en: E-mails
uk: Електронні листи

en: local
uk: локально

en: FTP Server
uk: Сервер FTP

en: subject
uk: тема

en: Rights
uk: Права

en: Contributor
uk: Співвиконавець

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
uk[0]: Видалено @count коментар.
uk[1]: Видалено @count коментарі.
uk[2]: Видалено @count коментарів.

en: Field: @field
uk: Поле: @field

en: entity
uk: сутність

en: Colorize
uk: Зробити кольоровим

en: Set Status
uk: Встановити стан

en: Resource title
uk: Заголовок ресурсу

en: Translation for @language
uk: Переклад для мови @language

en: Please wait. Loading ....
uk: Будь ласка, зачекайте. Завантаження ....

en:  - Please wait -
uk:  - Будь ласка, зачекайте -
