Archibald (7.x-2.1-rc1) - en to fa translation catalogue (131 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: content
fa: محتوا

en: Development
fa: توسعه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: optional
fa: اختیاری

en: required
fa: ضروری

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: More
fa: بیشتر

en: not verified
fa: تایید نشده

en: Cost
fa: هزینه

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Version
fa: نسخه

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Message
fa: پیغام

en: No log messages available.
fa: هیچ گزارشی در دسترس نیست.

en: Password
fa: گذرواژه

en: Country
fa: کشور

en: Image
fa: تصویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: Field
fa: فیلد

en: Changes
fa: تغییرات

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Icon
fa: شمایل

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Text
fa: متن

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Upload
fa: بارگذاری

en: User
fa: کاربر

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: All
fa: همه

en: Year
fa: سال

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Logo
fa: آرم

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Location
fa: مکان

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Term
fa: واژه

en: Fields
fa: فیلدها

en: Success
fa: موفقیت

en: configure
fa: پیکربندی

en: Month
fa: ماه

en: Details
fa: جزئیات

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Filter by
fa: فیلتر بر اساس

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Role
fa: نقش

en: Ignore
fa: چشم پوشی

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: reset
fa: بازنشانی

en: Class
fa: کلاس

en: E-Mail
fa: پست الکترونیکی

en: Close
fa: بستن

en: City
fa: شهر

en: Port
fa: درگاه

en: The configuration has been saved.
fa: پیکربندی ذخیره شد .

en: The update has been performed.
fa: به‌روزرسانی انجام شد.

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Entity
fa: عنصر

en: Hours
fa: ساعت

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Delete comments
fa: حذف دیدگاه‌ها

en: Published comments
fa: دیدگاه‌های منتشر شده

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Select
fa: انتخاب

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: Publish
fa: انتشار

en: Unpublish
fa: عدم انتشار

en: Canceled
fa: لغو شد

en: No comments available.
fa: هیچ دیدگاه‌هایی در دسترس نیست.

en: Context
fa: زمینه

en: Identifier
fa: شناسه

en: import
fa: وارد کردن

en: Translate
fa: ترجمه

en: Post new comment
fa: ارسال دیدگاه جدید

en: Relations
fa: رابطه‌ها

en: Contributors
fa: مشارکت کنندگان

en: Publish the selected comments
fa: انتشار دیدگاه‌های انتخاب شده

en: Unpublish the selected comments
fa: عدم انتشار دیدگاه‌های انتخاب شده

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید دیدگاه‌های انتخاب شده و تمامی پاسخ‌های آن را حذف کنید؟

en: Posted in
fa: ارسال شده در

en: Download file
fa: دانلود فایل

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: Delete the selected comments
fa: حذف دیدگاه‌های انتخابی

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Select one or more comments to perform the update on.
fa: برای اعمال به‌روز رسانی یک دیدگاه یا بیشتر را انتخاب کنید.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
fa: به نظر می‌رسد دیدگاهی برای حذف وجود ندارد، یا دیدگاه انتخاب شده شما توسط یکی دیگر از مدیران حذف شده است.

en: Deleted @count comments.
fa: @count دیدگاه حذف شد.

en: Unapproved comments (@count)
fa: دیدگاه‌های تایید نشده (@count)

en: Unapproved comments
fa: دیدگاه‌های تایید نشده

en: E-mails
fa: پست‌های الکترونیکی

en: Edit account
fa: ویرایش حساب

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
fa[0]: 1 دیدگاه حذف شد
fa[1]: @count دیدگاه حذف شدند
