Archibald (7.x-2.1-rc1) - en to it translation catalogue (132 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: content
it: contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: required
it: obbligatorio

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: not verified
it: non verificato

en: Cost
it: Costo

en: unknown
it: sconosciuto

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: Country
it: Paese

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Field
it: Campo

en: Changes
it: Modifiche

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Icon
it: Icona

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Text
it: Testo

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Components
it: Componenti

en: Upload
it: Carica

en: User
it: Utente

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: All
it: Tutti

en: Year
it: Anno

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: General information
it: Informazioni generali

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Location
it: Posizione

en: Revisions
it: Revisioni

en: Term
it: Termine

en: Fields
it: Campi

en: Success
it: Riuscito

en: configure
it: configura

en: Month
it: Mese

en: Details
it: Dettagli

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Filter by
it: Filtra per

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Role
it: Ruolo

en: Ignore
it: Ignora

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: reset
it: ripristina

en: Class
it: Classe

en: Close
it: Chiudi

en: City
it: Città

en: Port
it: Porta

en: The configuration has been saved.
it: La configurazione è stata salvata.

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Deleted
it: Eliminato

en: Entity
it: Entità

en: Days
it: Giorni

en: Hours
it: Ore

en: Seconds
it: Secondi

en: from
it: da

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Asset
it: Risorsa

en: Minutes
it: Minuti

en: Delete comments
it: Elimina commenti

en: Published comments
it: Commenti pubblicati

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Select
it: Scegliere

en: Plugins
it: Plugin

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Canceled
it: Annullati

en: No comments available.
it: Nessun commento disponibile.

en: Context
it: Contesto

en: Identifier
it: Identificativo

en: import
it: importa

en: Translate
it: Traduci

en: Choose
it: Scegli

en: Post new comment
it: Invia nuovo commento

en: Preview image
it: Anteprima immagine

en: Relations
it: Relazioni

en: Difficulty
it: Difficoltà

en: Publish the selected comments
it: Pubblica i commenti selezionati

en: Unpublish the selected comments
it: Non pubblicare i commenti selezionati

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
it: Vuoi eliminare questo commento e tutte le sue risposte?

en: Posted in
it: Inserito in

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Not set
it: Non impostato

en: Language settings
it: Impostazioni lingua

en: Resource
it: Risorsa

en: Delete the selected comments
it: Elimina i commenti selezionati

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Select one or more comments to perform the update on.
it: Seleziona uno o più commenti per eseguire l'aggiornamento.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
it: Sembra che non ci siano commenti da eliminare, o il commento selezionato è stato eliminato da un altro amministratore.

en: Deleted @count comments.
it: Eliminati @count commenti.

en: Unapproved comments (@count)
it: Commenti non approvati (@count)

en: Unapproved comments
it: Commenti non approvati

en: E-mails
it: E-mail

en: subject
it: oggetto

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
it[0]: 1 commento rimosso.
it[1]: @count commenti rimossi.
