Archibald (7.x-2.1-rc1) - en to tr translation catalogue (135 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Status
tr: Durum

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: content
tr: içerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: required
tr: gerekli

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: not verified
tr: doğrulanmamış

en: Cost
tr: Maliyet

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Version
tr: Sürüm

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Password
tr: Parola

en: Country
tr: Ülke

en: Image
tr: Resim

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Field
tr: Alan

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Icon
tr: Simge

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Text
tr: Metin

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Components
tr: Bileşenler

en: Upload
tr: Yükle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: All
tr: Tümü

en: Year
tr: Yıl

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: General information
tr: Genel bilgi

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Location
tr: Konum

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Term
tr: Terim

en: Fields
tr: Alanlar

en: configure
tr: yapılandır

en: Month
tr: Ay

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Filter by
tr: Filtrele:

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Role
tr: Rol

en: Ignore
tr: Yoksay

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: reset
tr: sıfırla

en: Class
tr: Sınıf

en: Close
tr: Kapat

en: City
tr: Şehir

en: The configuration has been saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Deleted
tr: Silindi

en: Entity
tr: Nesne

en: Days
tr: Günler

en: Hours
tr: Saat

en: Seconds
tr: Saniye

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Minutes
tr: Dakika

en: Delete comments
tr: Yorumları sil

en: Published comments
tr: Yayınlanmış yorumlar

en: !name field is required.
tr: !name alanı zorunludur.

en: Live
tr: Live (canlı)

en: Select
tr: Seç

en: Plugins
tr: Eklentiler (plugin)

en: Publish
tr: Yayınla

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: Canceled
tr: İptal edilenler

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Local
tr: Yerel

en: Translate
tr: Çevir

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Post new comment
tr: Yeni yorum gönder

en: Preview image
tr: Görseli önizle

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Difficulty
tr: Zorluk

en: In progress
tr: Devam eden

en: Publish the selected comments
tr: Seçilen yorumları yayınla

en: Unpublish the selected comments
tr: Seçilen yorumları yayından kaldır

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
tr: Bu yorumları, tüm alt yorumlarıyla birlikte silmek istediğinize emin misiniz?

en: Posted in
tr: İlgili konu

en: Download file
tr: Dosyayı indir

en: Relation
tr: İlişki

en: Not set
tr: Ayarlanmamış

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: Delete the selected comments
tr: Seçilen yorumları sil

en: Search form
tr: Arama formu

en: Select one or more comments to perform the update on.
tr: Güncelleme yapılacak bir ya da daha fazla yorum seçin.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
tr: Silinecek hiç yorum yok veya seçtiğiniz yorum diğer yönetici tarafından silinmiş olabilir.

en: Deleted @count comments.
tr: @count yorum silindi.

en: Unapproved comments (@count)
tr: Onaylanmamış yorumlar (@count)

en: Unapproved comments
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: E-mails
tr: E-posta

en: Edit account
tr: Hesabı düzenle

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
tr[0]: @count yorum silindi.
