Archibald (7.x-2.1) - en to ja translation catalogue (132 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: content
ja: コンテンツ

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Cost
ja: 原価

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Image
ja: 画像

en: Required
ja: 必須

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Field
ja: フィールド

en: Changes
ja: 変更

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Icon
ja: アイコン

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Text
ja: テキスト

en: Keywords
ja: キーワード

en: Components
ja: コンポーネント

en: Unknown
ja: 不明

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザー

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Update options
ja: 更新オプション

en: All
ja: すべて

en: Year
ja: 年

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: General information
ja: 一般情報

en: Logo
ja: ロゴ

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Term
ja: ターム

en: Fields
ja: フィールド

en: configure
ja: 設定

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Filter by
ja: フィルター

en: Role
ja: 役割

en: Ignore
ja: 無視

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Class
ja: クラス

en: Optional
ja: 任意

en: E-Mail
ja: メール

en: Close
ja: 閉じる

en: City
ja: 市区町村

en: Port
ja: ポート

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: Search results
ja: 検索結果

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Entity
ja: エンティティ

en: Days
ja: 日

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: Not published
ja: 非掲載

en: Minutes
ja: 分

en: Delete comments
ja: コメントの削除

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Live
ja: ライブ

en: Select
ja: 選択

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Canceled
ja: キャンセル

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: Context
ja: コンテキスト

en: Identifier
ja: 識別子

en: Translate
ja: 翻訳

en: Choose
ja: 選択

en: Rating
ja: レーティング

en: Post new comment
ja: 新しいコメントの投稿

en: Preview image
ja: 画像をプレビュー

en: Relations
ja: 関連

en: Difficulty
ja: 難易度

en: In progress
ja: 処理中

en: Publish the selected comments
ja: 選択されたコメントを掲載する

en: Unpublish the selected comments
ja: 選択されたコメントを非掲載にする

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ja: 本当に、これらのコメントとそのすべての返信を削除してもよろしいですか？

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Relation
ja: リレーション

en: Not set
ja: 未設定

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Resource
ja: リソース

en: Delete the selected comments
ja: 選択されたコメントを削除する

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Select one or more comments to perform the update on.
ja: アップデート処理の対象となるコメントを選択してください。

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
ja: 削除できるコメントが存在しないか、選択したコメントは他の管理者によって削除されたようです。

en: Deleted @count comments.
ja: @count 個のコメントを削除しました。

en: Unapproved comments (@count)
ja: 承認待ちのコメント (@count 個)

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
ja[0]: コメントを削除しました。
ja[1]: @count個のコメントを削除しました。
