Archibald (7.x-2.1) - en to nl translation catalogue (153 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Pages
nl: Pagina's

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: content
nl: inhoud

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Author
nl: Auteur

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Comments
nl: Reacties

en: More
nl: Meer

en: Cost
nl: Kostprijs

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Recommendations
nl: Aanbevelingen

en: Version
nl: Versie

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Message
nl: Bericht

en: No log messages available.
nl: Geen logberichten beschikbaar.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Country
nl: Land

en: Image
nl: Afbeelding

en: Required
nl: Verplicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Field
nl: Veld

en: Changes
nl: Wijzigingen

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Icon
nl: Pictogram

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: Text
nl: Tekst

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Components
nl: Componenten

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Upload
nl: Uploaden

en: User
nl: Gebruiker

en: Error
nl: Fout

en: Options
nl: Opties

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: All
nl: Alle

en: Year
nl: Jaar

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: General information
nl: Algemene informatie

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Location
nl: Locatie

en: Revisions
nl: Revisies

en: Fields
nl: Velden

en: Success
nl: Succes

en: configure
nl: instellen

en: Month
nl: Maand

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Filter by
nl: Filteren op

en: Role
nl: Rol

en: Ignore
nl: Negeren

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Class
nl: Klasse

en: Optional
nl: Optioneel

en: E-Mail
nl: E-mailadres

en: Close
nl: Sluiten

en: City
nl: Plaats

en: Port
nl: Poort

en: The configuration has been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: to
nl: naar

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Entity
nl: Entiteit

en: Days
nl: Dagen

en: Hours
nl: Uren

en: Seconds
nl: Seconden

en: Coverage
nl: Dekking

en: from
nl: van

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: Minutes
nl: Minuten

en: Connection timeout
nl: Connectie-timeout

en: Delete comments
nl: Reacties verwijderen

en: Published comments
nl: Gepubliceerde reacties

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: Select
nl: Selecteren

en: Descriptions
nl: Beschrijvingen

en: Publish
nl: Publiceren

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Canceled
nl: Geannuleerd

en: No comments available.
nl: Geen reacties beschikbaar.

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Local
nl: Lokaal

en: Person
nl: Persoon

en: Translate
nl: Vertalen

en: Choose
nl: Maak een keuze

en: Rating
nl: Waardering

en: Please wait
nl: Een ogenblik geduld ...

en: Post new comment
nl: Nieuwe reactie inzenden

en: Preview image
nl: Voorbeeldweergave

en: Relations
nl: Relaties

en: Recommend
nl: Aanbevelen

en: Difficulty
nl: Moeilijkheid

en: In progress
nl: Bezig

en: Publish the selected comments
nl: De geselecteerde reacties publiceren

en: Unpublish the selected comments
nl: De geselecteerde reacties depubliceren

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
nl: Weet u zeker dat u deze reacties en alle onderliggende reacties wilt verwijderen?

en: Colour
nl: Kleur

en: Posted in
nl: Geplaatst in

en: Download file
nl: Bestand downloaden

en: File upload
nl: Bestandsupload

en: Relation
nl: Relatie

en: Not set
nl: Niet ingesteld

en: Change status
nl: Status aanpassen

en: Locally
nl: Lokaal

en: Language settings
nl: Taalinstellingen

en: Resource
nl: Bron

en: Me
nl: Mij

en: Delete the selected comments
nl: De geselecteerde reacties verwijderen

en: Search form
nl: Zoekveld

en: at
nl: in

en: Organisation
nl: Organisatie

en: Related
nl: Gerelateerd

en: Solr search
nl: Solr-zoeken

en: Progress
nl: Voortgang

en: Select one or more comments to perform the update on.
nl: Selecteer één of meer reacties die u wenst bij te werken.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
nl: Er zijn geen reacties die verwijderd kunnen worden, of de geselecteerde reacties zijn al door een andere beheerder verwijderd.

en: Deleted @count comments.
nl: @count reacties verwijderd.

en: Unapproved comments (@count)
nl: Niet-goedgekeurde reacties (@count)

en: Unapproved comments
nl: Niet-goedgekeurde reacties

en: Edit account
nl: Account bewerken

en: Rights
nl: Rechten

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
nl[0]: 1 reactie verwijderd.
nl[1]: @count reacties verwijderd.

en: Field: @field
nl: Veld: @field

en: Please enter a valid URL
nl: Gelieve een geldige URL in te voeren

en: Notification interval
nl: Meldingsfrequentie

en: entity
nl: entiteit

en: Catalogue
nl: Catalogus
