Archibald (7.x-2.2) - en to fr translation catalogue (144 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: content
fr: contenu

en: Subject
fr: Objet

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Enable
fr: Activer

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Cost
fr: Coût

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: ERROR
fr: ERREUR

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Country
fr: Pays

en: Required
fr: Requis

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Field
fr: Champ

en: Changes
fr: Modifications

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Icon
fr: Icône

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Components
fr: Composants

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: All
fr: Tout

en: Done
fr: Terminé

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Year
fr: Année

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: General information
fr: Information générale

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Revisions
fr: Versions

en: Term
fr: Terme

en: Success
fr: Succès

en: configure
fr: configurer

en: Month
fr: Mois

en: Details
fr: Détails

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: back
fr: précédent

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Role
fr: Rôle

en: Ignore
fr: Ignorer

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Class
fr: Classe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Optional
fr: Facultatif

en: E-Mail
fr: Courriel

en: Close
fr: Fermer

en: City
fr: Ville

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: ZIP
fr: Code postal

en: Pending
fr: En attente

en: The configuration has been saved.
fr: La configuration a été enregistrée.

en: to
fr: à

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Period
fr: Point

en: Entity
fr: Entité

en: Days
fr: Jours

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Contact information
fr: Information de Contact

en: Coverage
fr: Couverture

en: Recommendation
fr: Recommandation

en: from
fr: Expéditeur

en: Not published
fr: Non publié

en: My workspace
fr: Mon espace de travail

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Canceled
fr: Annulé

en: Entry
fr: Message

en: Interface language
fr: Langue de l'interface

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: No title
fr: Sans titre

en: Local
fr: Locale

en: Person
fr: Personne

en: Your message
fr: Votre message

en: Number of results
fr: Nombre de résultats

en: Translate
fr: Traduire

en: Choose
fr: Choisir

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Preview image
fr: Prévisualiser l'image

en: Difficulty
fr: Difficulté

en: In progress
fr: En cours

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Colour
fr: Couleur

en: Download file
fr: Télécharger le fichier

en: Working
fr: Travaille

en: Not set
fr: Non défini

en: Change status
fr: Changer de statut

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Resource
fr: Ressource

en: Me
fr: Moi

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Result biasing
fr: Favorisation des résultats

en: Solr search
fr: Recherche Solr

en: Progress
fr: Progression

en: Statistic
fr: Statistique

en: Edit account
fr: Modifier le compte

en: Terms of use
fr: Conditions d'utilsation

en: Rights
fr: Droits

en: Field: @field
fr: Champ : @field

en: Please enter a valid URL
fr: Veuillez saisir une URL valide

en: Required fields
fr: Champs requis

en: entity
fr: entité

en: Objectives
fr: Objectifs

en: Education level
fr: Niveau d'éducation

en: Save @type
fr: Enregistrer @type
