Archibald (7.x-2.5) - en to pt translation catalogue (141 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: content
pt: conteúdos

en: Type
pt: Tipo

en: Subject
pt: Assunto

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Cost
pt: Custo

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: ERROR
pt: ERRO

en: Version
pt: Versão

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há mensagens no registo.

en: Country
pt: País

en: Image
pt: Imagem

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Changes
pt: Alterações

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Icon
pt: Ícone

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: Text
pt: Texto

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Components
pt: Componentes

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: User
pt: Utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: All
pt: Todos

en: Done
pt: Operação concluída

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Year
pt: Ano

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: General information
pt: Informação geral

en: Logo
pt: Logótipo

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Revisions
pt: Revisões

en: Term
pt: Termo

en: Success
pt: Sucesso

en: configure
pt: configurar

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: back
pt: para trás

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Role
pt: Grupo

en: Ignore
pt: Ignorar

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Class
pt: Classe

en: Users
pt: Utilizadores

en: Optional
pt: Opcional

en: Close
pt: Fechar

en: Duration
pt: Duração

en: City
pt: Município/Concelho

en: Add location
pt: Adicione local

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: ZIP
pt: Código postal

en: Pending
pt: Pendente

en: The configuration has been saved.
pt: A configuração foi guardada.

en: to
pt: a

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Period
pt: Ponto final

en: Entity
pt: Entidade

en: Days
pt: Dias

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: Contact information
pt: Informação de contacto

en: Recommendation
pt: Recomendação

en: Not published
pt: Não publicado

en: Minutes
pt: Minutos

en: My workspace
pt: Minha área de trabalho

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Finished
pt: Concluído

en: Descriptions
pt: Descrições

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Canceled
pt: Cancelada

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: Interface language
pt: O idioma da interface

en: Context
pt: Contexto

en: Identifier
pt: Identificador

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: No title
pt: Sem título

en: Person
pt: Pessoa

en: Your message
pt: A sua mensagem

en: Number of results
pt: Número de resultados

en: Translate
pt: Traduzir

en: Choose
pt: Escolher

en: Original text
pt: Texto original

en: Preview image
pt: Visualizar imagem

en: Relations
pt: Relações

en: Difficulty
pt: Dificuldade

en: In progress
pt: Em progresso

en: Relation
pt: Relação

en: Draft
pt: Rascunho

en: Not set
pt: Não configurado

en: Language settings
pt: Definições de idioma

en: Resource
pt: Recurso

en: Search form
pt: Formulário de pesquisa

en: Progress
pt: Progresso

en: Edit account
pt: Editar conta

en: Terms of use
pt: Termos de utilização

en: Field: @field
pt: Campo: @field

en: entity
pt: entidade

en: Catalogue
pt: Catálogo
