Archibald (7.x-2.6) - en to id translation catalogue (115 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: content
id: konten

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Cost
id: Biaya

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: ERROR
id: Kesalahan

en: Version
id: Versi

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Country
id: Negara

en: Image
id: Gambar

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Catalog
id: Katalog

en: Icon
id: Ikon

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Components
id: Komponen

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: User
id: Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Done
id: Selesai

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Year
id: Tahun

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Revisions
id: Revisi

en: Term
id: Istilah

en: configure
id: konfigurasi

en: Month
id: Bulan

en: Details
id: Rincian

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Filter by
id: Filter dengan

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Role
id: Peran

en: Ignore
id: Abaikan

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Class
id: Kelas

en: Users
id: Pengguna

en: Optional
id: Pilihan

en: Close
id: Tutup

en: Duration
id: Durasi

en: City
id: Kota

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Pending
id: Tertunda

en: The configuration has been saved.
id: Konfigurasi telah disimpan

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Deleted
id: Terhapus

en: Period
id: Periode

en: Entity
id: Entitas

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: Seconds
id: Detik

en: Contact information
id: Informasi kontak

en: from
id: dari

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Finished
id: Selesai

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Interface language
id: Bahasa antarmuka

en: Context
id: Kontek

en: Identifier
id: Pengenal

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Number of results
id: Jumlah hasil

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Original text
id: Teks asli

en: Please wait
id: Silahkan tunggu

en: Preview image
id: Gambar pratinjau

en: Relations
id: Relasi

en: Difficulty
id: Kesulitan

en: Draft
id: Konsep

en: Not set
id: Tidak disetel

en: Language settings
id: Pengaturan bahasa

en: Search form
id: Form pencarian
