Archibald (7.x-3.0-beta3) - en to ja translation catalogue (73 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Label
ja: ラベル

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Statistics
ja: 統計

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザー

en: action
ja: アクション

en: Imported
ja: インポート済

en: All
ja: すべて

en: Year
ja: 年

en: Page
ja: ページ

en: From
ja: 送信元

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: active
ja: アクティブ

en: help
ja: ヘルプ

en: Month
ja: 月

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Day
ja: 日

en: Role
ja: 役割

en: Users
ja: ユーザー

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Validate
ja: 確認

en: Pending
ja: 処理待ち

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: author
ja: 投稿者

en: Missing
ja: 喪失

en: Content settings
ja: コンテンツ設定

en: Apply
ja: 適用

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Copyright
ja: 著作権

en: inactive
ja: 非アクティブ

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Organization
ja: 会社

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Nid
ja: ノードID

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Uses
ja: 機能

en: Meta data
ja: メタデータ

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: No file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされませんでした。

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。
