Archibald (7.x-3.12) - en to it translation catalogue (72 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: more
it: altro

en: unknown
it: sconosciuto

en: Yes
it: Sì

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Label
it: Etichetta

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Statistics
it: Statistiche

en: Upload
it: Carica

en: User
it: Utente

en: action
it: azione

en: All
it: Tutti

en: Year
it: Anno

en: Page
it: Pagina

en: From
it: Da

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: item
it: elemento

en: active
it: attivo

en: help
it: aiuto

en: Month
it: Mese

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: General
it: Generale

en: Day
it: Giorno

en: Role
it: Ruolo

en: Users
it: Utenti

en: Not installed
it: Non installato

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: author
it: autore

en: Missing
it: Mancante

en: Removed
it: Rimosso

en: Apply
it: Applica

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Organization
it: Organizzazione

en: Offset
it: Scostamento

en: About
it: Informazioni

en: clone
it: duplica

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Uses
it: Usa

en: - Choose an operation -
it: - Scegli una azione -

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Initial draft created, pending publication.
it: Bozza iniziale creata, pubblicazione in sospeso.

en: Full screen
it: Schermo intero

en: Admin page
it: Pagina di amministrazione

en: Master
it: Principale

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: Revision operations
it: Operazioni sulla revisione

en: Updating existing draft, not creating new revision as this one is still pending.
it: Bozza esistente aggiornata, non è stata creata una nuova revisione, dato che questa è ancora in sospeso.
