Archibald (7.x-3.8) - en to fr translation catalogue (98 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: more
fr: plus

en: unknown
fr: inconnu

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Label
fr: Libellé

en: Refresh
fr: Actualiser

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Imported
fr: Importé

en: All
fr: Tout

en: Year
fr: Année

en: From
fr: A partir de

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: item
fr: élément

en: active
fr: actif(s)

en: help
fr: aide

en: Month
fr: Mois

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: General
fr: Général

en: Day
fr: Jour

en: Role
fr: Rôle

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Not installed
fr: Non installé

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Validate
fr: Valider

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: author
fr: auteur

en: Missing
fr: Manquant

en: Content settings
fr: Paramètres du contenu

en: Removed
fr: Retiré

en: Apply
fr: Appliquer

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: inactive
fr: inactif

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Organization
fr: Organisation

en: Offset
fr: Décalage

en: About
fr: À propos

en: clone
fr: cloner

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Uses
fr: Utilisations

en: File upload
fr: Transfert de fichier

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Partner
fr: Partenaire

en: Education
fr: Éducation

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Initial draft created, pending publication.
fr: Brouillon initial créé et en attente de pubication.

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier n'a été transféré.

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de %error_operation avec les arguments : @arguments

en: Processed @current out of @total
fr: @current traitées sur @total

en: view all
fr: voir tout

en: API URL
fr: URL API

en: Rights
fr: Droits

en: Edit @label
fr: Modifier @label

en: Delete @label
fr: Supprimer @label

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Admin page
fr: Page d'administration

en: Master
fr: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Revision operations
fr: Opérations sur les révisions

en: Updating existing draft, not creating new revision as this one is still pending.
fr: Mise à jour du brouillon existant, pas de création d'une nouvelle révision, la révision courante étant toujours en attente.

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
fr: Vous avez sélectionné les <strong>!count</strong> suivant(e)s :

en: Performed %operation on @items.
fr: "%operation" effectué sur @items.

en: @count items
fr: @count éléments

en: File exists.
fr: Le fichier existe.

en: Save VCard
fr: Enregistrer VCard

[ctx: archibald:validate]
en: Field
fr: Champ

[ctx: archibald:validate]
en: Error(s)
fr: Erreur(s)

en: Correctly configured
fr: Correctement configuré

en: Catalog(s)
fr: Catalogue(s)

en: Directory @path was created
fr: Le répertoire @path a été créé

[ctx: archibald_import]
en: Title
fr: Titre

[ctx: archibald:help]
en: The coverage describes the geographic location, time period, and culture to which the resource relates.<br />Some examples:<ul><li>France</li><li>19th century</li><li>Italian Renaissance</li></ul>
fr: La couverture décrit l'emplacement géographique, la période et la culture auxquels la ressource se rapporte. <br /> Quelques exemples : <ul><li>France</li><li>19th century</li><li>Italian Renaissance</li></ul>
