Architecture (7.x-1.2) - en to ar translation catalogue (109 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: select
ar: اختر

en: Pages
ar: الصفحات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Value
ar: القيمة

en: Item
ar: عنصر

en: Private
ar: خاص

en: Type
ar: النوع

en: disabled
ar: معطَّل

en: Description
ar: الوصف

en: Public
ar: عام

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Version
ar: النسخة

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: None
ar: لا شيء

en: default
ar: المبدئي

en: Weight
ar: الوزن

en: Single
ar: مفرد

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Region
ar: المنطقة

en: Notes
ar: ملحوظات

en: mail
ar: البريد

en: Content Types
ar: أنواع المحتوى

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: path
ar: مسار

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: Promoted
ar: مُرَقَّى

en: Options
ar: الخيارات

en: All
ar: الكل

en: Area
ar: مجال

en: Page
ar: الصفحة

en: Node types
ar: أنواع العقد

en: Drupal
ar: دروبال

en: Module
ar: الوحدة

en: Recipients
ar: المتسلمون

en: Selected
ar: محدد

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Explanation
ar: الشرح

en: Role name
ar: اسم الدور

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Normal
ar: طبيعي

en: Method
ar: الطريقة

en: Table
ar: جدول

en: Other
ar: آخر

en: Destination
ar: الوجهة

en: Users
ar: المستخدمين

en: Minimum cache lifetime
ar: أدنى مدة للتخزين المؤقت

en: Rows
ar: صفوف

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Filters
ar: المرشحات

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Operation
ar: عملية

en: Hidden
ar: مخفي

en: Key
ar: المفتاح

en: Source
ar: المصدر

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Last run !time ago
ar: آخر تشغيل منذ !time

en: Style
ar: نمط

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Sticky
ar: مثبت

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Show all menus
ar: إظهار جميع القوائم

en: Precision
ar: الدقة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Columns
ar: أعمدة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Configuration file
ar: ملف الإعدادات

en: Install profile
ar: لاحة التركيب

en: %percentage of the site has been indexed.
ar: أعيدت فهرسة %percentage من الموقع.

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Teaser length
ar: طول الموجز

en: not set
ar: غير محدد

en: Web server
ar: خادم ويب

en: Memory limit
ar: حد الذاكرة

en: Error reporting
ar: التبليغ بالأخطاء

en: Indexes
ar: فهارس

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ar[0]: هناك عنصر واحد لم يفهرس بعد.
ar[1]: لا عناصر لم تفهرس بعد.
ar[2]: هناك عنصران لم يفهرسا بعد.
ar[3]: هناك @count عناصر لم تفهرس بعد.
ar[4]: هناك @count عنصرا لم يفهرسوا بعد.
ar[5]: هناك @count عنصر لم تفهرس بعد.

en: Style name
ar: اسم النمط
