Architecture (7.x-1.2) - en to hu translation catalogue (129 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: select
hu: választás

en: Pages
hu: Oldalak

en: enabled
hu: engedélyezett

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Value
hu: Érték

en: Item
hu: Tétel

en: Private
hu: Rejtett

en: Type
hu: Típus

en: disabled
hu: tiltott

en: Description
hu: Leírás

en: Public
hu: Nyilvános

en: Access control
hu: Hozzáférés szabályozás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Version
hu: Verzió

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: None
hu: Nincs

en: default
hu: alapértelmezés

en: Weight
hu: Súly

en: Single
hu: Egyszeres

en: Multiple
hu: Többszörös

en: Required
hu: Szükséges

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Region
hu: Régió

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: mail
hu: levél

en: Content Types
hu: Tartalomtípusok

en: Text
hu: Szöveg

en: Theme
hu: Smink

en: path
hu: útvonal

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Database type
hu: Adatbázis típusa

en: Promoted
hu: Címlapon

en: Check
hu: Csekk

en: Options
hu: Lehetőségek

en: All
hu: Mind

en: Area
hu: Terület

en: Page
hu: Oldal

en: Node types
hu: Tartalomtípusok

en: Module
hu: Modul

en: Recipients
hu: Címzettek

en: Selected
hu: Kiválasztott

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Role ID
hu: Szerepkör-azonosító

en: Published
hu: Közzétéve

en: Explanation
hu: Magyarázat

en: Role name
hu: Szerepkör neve

en: Fields
hu: Mezők

en: Count
hu: Mennyiség

en: Normal
hu: Általános

en: Effects
hu: Hatások

en: Data Length
hu: Adathossz

en: total
hu: összesen

en: Method
hu: Mód

en: Table
hu: Táblázat

en: Other
hu: Egyéb

en: Destination
hu: Cél

en: Users
hu: Felhasználók

en: Minimum cache lifetime
hu: Minimális gyorsítótár élettartam

en: Rows
hu: Sorok

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Provides
hu: Megvalósítja

en: Empty text
hu: Üres szöveg

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Filters
hu: Szűrők

en: Profile
hu: Profil

en: Operation
hu: Művelet

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Key
hu: Kulcs

en: Source
hu: Forrás

en: Site Name
hu: Webhely neve

en: unlimited
hu: korlátlan

en: Server name
hu: Kiszolgáló neve

en: Last run !time ago
hu: Legutóbbi futás ideje: !time

en: private
hu: rejtett

en: Style
hu: Stílus

en: public
hu: nyilvános

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Cron
hu: Időzítő

en: missing
hu: hiányzó

en: Relationships
hu: Kapcsolatok

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: Base URL
hu: Alapelérés útvonala

en: Blocks
hu: Blokkok

en: Show all menus
hu: Minden menü megjelenítése

en: Precision
hu: Pontosság

en: Session name
hu: Munkamenetnév

en: Pager
hu: Lapozó

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Configuration file
hu: Konfigurációs fájl

en: Install profile
hu: Telepítési profil

en: Clean URLS
hu: Rövid webcímek

en: %percentage of the site has been indexed.
hu: A webhely %percentage része indexelve lett.

en: Restricted
hu: Korlátozott

en: Default theme
hu: Alapértelmezés szerinti smink

en: Teaser length
hu: Bevezető hossza

en: not set
hu: nincs beállítva

en: Web server
hu: Webkiszolgáló

en: Webserver Information
hu: Webkiszolgáló-információ

en: Memory limit
hu: Memóriakorlát

en: Error reporting
hu: Hibajelentés

en: - none -
hu: - nincs -

en: string
hu: karaktersorozat

en: Indexes
hu: Indexek

en: Cardinality
hu: Számosság

en: missing taxonomy term
hu: hiányzó taxonómiakifejezés

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
hu[0]: Egy elemet kell még indexelni.
hu[1]: @count elemet kell még indexelni.

en: Style name
hu: Stílus neve

en: Architecture
hu: Építészet

en: Sorts
hu: Rendezések
