Architecture (7.x-1.2) - en to nl translation catalogue (126 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: select
nl: selecteer

en: Pages
nl: Pagina's

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: Register
nl: Inschrijven

en: Value
nl: Waarde

en: Private
nl: Privé

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Description
nl: Beschrijving

en: Public
nl: Publiek

en: Access control
nl: Toegangscontrole

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Version
nl: Versie

en: Overview
nl: Overzicht

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: None
nl: Geen

en: default
nl: standaard

en: Weight
nl: Gewicht

en: Single
nl: Enkel

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Required
nl: Verplicht

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Format
nl: Opmaak

en: Path
nl: Pad

en: Region
nl: Gebied

en: Notes
nl: Notities

en: mail
nl: e-mail

en: Content Types
nl: Inhoudstypen

en: Text
nl: Tekst

en: Theme
nl: Thema

en: path
nl: pad

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Database type
nl: Databasetype

en: Promoted
nl: Aangeraden

en: Check
nl: Controleer

en: Options
nl: Opties

en: All
nl: Alle

en: Area
nl: Gebied

en: Page
nl: Pagina

en: Node types
nl: Node-types

en: Recipients
nl: Ontvangers

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Category:
nl: Categorie:

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Roles
nl: Rollen

en: Role ID
nl: Rol-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Explanation
nl: Uitleg

en: Role name
nl: Naam rol

en: Fields
nl: Velden

en: Count
nl: Aantal

en: Normal
nl: Normaal

en: Effects
nl: Effecten

en: Data Length
nl: Datalengte

en: Method
nl: Methode

en: Table
nl: Tabel

en: Other
nl: Andere

en: Destination
nl: Bestemming

en: Users
nl: Gebruikers

en: Minimum cache lifetime
nl: Minimum cache-levensduur

en: Rows
nl: Rijen

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Provides
nl: Voorziet

en: Empty text
nl: Lege tekst

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Profile
nl: Profiel

en: Operation
nl: Bewerking

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Key
nl: Sleutel

en: Source
nl: Bron

en: Site Name
nl: Sitenaam

en: unlimited
nl: ongelimiteerd

en: Server name
nl: Servernaam

en: Last run !time ago
nl: Voor het laatst !time geleden uitgevoerd

en: private
nl: privé

en: Style
nl: Stijl

en: public
nl: openbaar

en: Engine
nl: Machine

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: missing
nl: ontbrekend

en: Relationships
nl: Relaties

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: Base URL
nl: Basis-URL

en: Blocks
nl: Blokken

en: Show all menus
nl: Alle menu's weergeven

en: Precision
nl: Precisie

en: Session name
nl: Sessienaam

en: Pager
nl: Paginering

en: Columns
nl: Kolommen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Free
nl: Gratis

en: Configuration file
nl: Configuratiebestand

en: Install profile
nl: Installatieprofiel installeren

en: Not run yet
nl: Nog niet uitgevoerd

en: %percentage of the site has been indexed.
nl: %percentage van de site is geïndexeerd.

en: Run Cron
nl: Cron uitvoeren

en: Restricted
nl: Beperkt

en: Default theme
nl: Standaardthema

en: Teaser length
nl: Teaser-lengte

en: not set
nl: niet ingesteld

en: Web server
nl: Webserver

en: Safe mode
nl: Veilige modus

en: Memory limit
nl: Geheugenlimiet

en: Error reporting
nl: Foutrapportage

en: Upload max filesize
nl: Maximale bestandsgrootte bij upload

en: Session cookie domain
nl: Sessie-cookiedomein

en: - none -
nl: - geen -

en: string
nl: tekenreeks

en: Indexes
nl: Indexen

en: Cardinality
nl: Kardinaliteit

en: Input Formats
nl: Invoerformaten

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
nl[0]: Er moet nog 1 item geïndexeerd worden.
nl[1]: Er moeten nog @count items geïndexeerd worden.

en: Unknown data type
nl: Onbekend gegevenssoort

en: Style name
nl: Stijlnaam

en: Sorts
nl: Sorteringen
