Architecture (7.x-1.2) - en to uk translation catalogue (150 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: select
uk: вибір

en: Pages
uk: Сторінки

en: enabled
uk: увімкнено

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Value
uk: Значення

en: Item
uk: Елемент

en: Private
uk: Приватне

en: Type
uk: Тип

en: disabled
uk: вимкнено

en: Description
uk: Опис

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Version
uk: Версія

en: Overview
uk: Огляд

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: None
uk: Немає

en: default
uk: замовчування

en: Weight
uk: Вага

en: Single
uk: Єдиний

en: Multiple
uk: Декілька значень

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Region
uk: Область

en: Notes
uk: Примітки

en: mail
uk: пошта

en: Content Types
uk: Типи матеріалів

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Тема

en: path
uk: шлях

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Database type
uk: Тип бази даних

en: Promoted
uk: Винесено на головну

en: Check
uk: Перевірити

en: Options
uk: Опції

en: All
uk: Все

en: Area
uk: Область

en: Page
uk: Сторінка

en: Node types
uk: Типи матеріалів

en: Database prefix
uk: Префікс бази даних

en: Module
uk: Модуль

en: Recipients
uk: Отримувачі

en: Selected
uk: Вибране

en: Category:
uk: Категорія:

en: Delta
uk: Дельта

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Role ID
uk: ID ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Explanation
uk: Пояснення

en: Role name
uk: Назва ролі

en: Fields
uk: Поля

en: Count
uk: Лічильник

en: Normal
uk: Звичайне

en: Effects
uk: Ефекти

en: Data Length
uk: Довжина даних

en: total
uk: загалом

en: Method
uk: Спосіб

en: Table
uk: Таблиця

en: Other
uk: Інше

en: File locations
uk: Місця розташування файлів

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Users
uk: Користувачі

en: Minimum cache lifetime
uk: Мінімальний час життя кешу

en: Rows
uk: Рядки

en: Cache
uk: Кеш

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Provides
uk: Надає

en: Empty text
uk: Порожній текст

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Filters
uk: Фільтри

en: Profile
uk: Профіль

en: Operation
uk: Дія

en: Hidden
uk: Приховано

en: Key
uk: Ключ

en: Source
uk: Джерело

en: Site Name
uk: Назва сайту

en: unlimited
uk: необмежено

en: Server name
uk: Назва сервера

en: Last run !time ago
uk: Востаннє виконано !time тому

en: private
uk: приватно

en: Style
uk: Стиль

en: public
uk: загальнодоступні

en: Engine
uk: Рушій

en: Permissions
uk: Повноваження

en: Cron
uk: Крон

en: missing
uk: відсутнє

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: Base URL
uk: Базовий URL

en: temporary
uk: тимчасова

en: Blocks
uk: Блоки

en: Show all menus
uk: Показати всі меню

en: Precision
uk: Точність

en: Session name
uk: Назва сеансу

en: For example:
uk: Наприклад:

en: Pager
uk: Сторінковий навіґатор

en: Columns
uk: Колонки

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Free
uk: Вільно

en: Run now
uk: Виконати зараз

en: Configuration file
uk: Файл налаштувань

en: Install profile
uk: Профіль встановлення

en: Agressive
uk: Агресивне

en: Not run yet
uk: Ще не запускалась

en: %percentage of the site has been indexed.
uk: %percentage сайту було проіндексовано.

en: Run Cron
uk: Запустити Cron

en: Restricted
uk: Обмежено

en: Default theme
uk: Базова тема

en: Teaser length
uk: Довжина анонса

en: not set
uk: не задане

en: Operating system
uk: Операційна система

en: Web server
uk: Веб-сервер

en: Memory limit
uk: Обмеження пам'яті

en: Error reporting
uk: Звітування про помилку

en: - none -
uk: - порожньо -

en: string
uk: рядок

en: regex
uk: регулярний вираз

en: Zip support
uk: Підтримка Zip

en: Privileges
uk: Привілеї

en: Show contents
uk: Показати вміст

en: Indexes
uk: Індекси

en: Key Name
uk: Назва ключа

en: Cardinality
uk: Кардинальність

en: You must supply a valid database table name.
uk: Ви повинні використовувати правильне ім'я таблиці бази.

en: Unrecognized sort order.
uk: Нерозпізнаний порядок сортування

en: Weighted
uk: Розподілене

en: NULL
uk: ПОРОЖНЬО

en: Input Formats
uk: Формат уведення

en: Available Filters
uk: Доступні фільтри

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
uk[0]: @count елемент залишився для індексування.
uk[1]: @count елемента залишилось для індексування.
uk[2]: @count елементів залишилось для індексування.

en: Style name
uk: Назва стилю

en: Architecture
uk: Архітектура

en: Sorts
uk: Впорядкування
