Architecture (7.x-1.2) - en to de translation catalogue (140 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: select
de: Auswählen

en: Pages
de: Seiten

en: enabled
de: aktiviert

en: Register
de: Registrieren

en: Value
de: Wert

en: Item
de: Element

en: Private
de: Privat

en: Type
de: Typ

en: disabled
de: deaktiviert

en: Description
de: Beschreibung

en: Public
de: Öffentlich

en: Access control
de: Zugriffskontrolle

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Comments
de: Kommentare

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Overview
de: Übersicht

en: Date
de: Datum

en: Size
de: Größe

en: None
de: Keine

en: Weight
de: Gewichtung

en: Single
de: Einfach

en: Multiple
de: Mehrfach

en: Required
de: Erforderlich

en: Category
de: Kategorie

en: Settings
de: Einstellungen

en: edit
de: Bearbeiten

en: True
de: Wahr

en: False
de: Falsch

en: Path
de: Pfad

en: Notes
de: Hinweise

en: mail
de: E-Mail

en: Content Types
de: Inhaltstypen

en: path
de: Pfad

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Database type
de: Datenbanktyp

en: Promoted
de: Auf der Startseite

en: Check
de: Überprüfen

en: Options
de: Optionen

en: All
de: Alle

en: Area
de: Fläche

en: Page
de: Seite

en: Node types
de: Inhaltstypen

en: Database prefix
de: Datenbank-Prefix

en: Module
de: Modul

en: Collation
de: Kollation

en: Recipients
de: Empfänger

en: Selected
de: Ausgewählt

en: Category:
de: Kategorie:

en: Visibility
de: Sichtbarkeit

en: Roles
de: Rollen

en: Role ID
de: Rollen-ID

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Explanation
de: Erklärung

en: Role name
de: Name der Rolle

en: Fields
de: Felder

en: Count
de: Anzahl

en: Effects
de: Effekte

en: Data Length
de: Datenlänge

en: total
de: Gesamt

en: Method
de: Methode

en: Table
de: Tabelle

en: Other
de: Weitere

en: File locations
de: Speicherorte

en: Destination
de: Ziel

en: Users
de: Benutzer

en: Minimum cache lifetime
de: Minimale Cache-Lebensdauer

en: Rows
de: Zeilen

en: Anonymous
de: Gast

en: Provides
de: Bereitstellen

en: Empty text
de: Leerer Text

en: Arguments
de: Argumente

en: Filters
de: Filter

en: Profile
de: Profil

en: Operation
de: Aktion

en: Hidden
de: Ausgeblendet

en: Key
de: Schlüssel

en: Source
de: Quelle

en: Site Name
de: Name der Website

en: unlimited
de: Unbegrenzt

en: Server name
de: Servername

en: Last run !time ago
de: Zuletzt vor !time ausgeführt

en: private
de: Privat

en: Style
de: Darstellung

en: public
de: öffentlich

en: Engine
de: Speichersubsystem

en: Permissions
de: Berechtigungen

en: missing
de: fehlt

en: Relationships
de: Beziehungen

en: Sticky
de: am Anfang von Listen

en: Base URL
de: Basis-URL

en: temporary
de: Temporär

en: Blocks
de: Blöcke

en: Show all menus
de: Alle Menüs anzeigen

en: Precision
de: Genauigkeit

en: Session name
de: Sitzungsname

en: Pager
de: Seitennavigation

en: Columns
de: Spalten

en: Machine name
de: Systemname

en: Free
de: Frei

en: Run now
de: Jetzt ausführen

en: Configuration file
de: Konfigurationsdatei

en: Install profile
de: Installationsprofil

en: Agressive
de: Aggressiv

en: Not run yet
de: Noch nicht ausgeführt

en: %percentage of the site has been indexed.
de: %percentage der Website wurden bisher indiziert.

en: Restricted
de: Eingeschränkt

en: Default theme
de: Standard-Theme

en: Teaser length
de: Anrisstext-Länge

en: not set
de: nicht gesetzt

en: Operating system
de: Betriebssystem

en: Web server
de: Webserver

en: Display errors
de: Fehler anzeigen

en: Memory limit
de: Speicherbegrenzung

en: Error reporting
de: Fehlermeldungen

en: - none -
de: - keine -

en: string
de: Zeichenkette

en: regex
de: Regulärer Ausdruck (RegEx)

en: Zip support
de: ZIP-Unterstützung

en: Privileges
de: Berechtigungen

en: Row Format
de: Zeilenformat

en: Index Length
de: Indexlänge

en: Overhead
de: Zuschlag

en: released
de: veröffentlicht

en: Indexes
de: Indizes

en: Table Status
de: Tabellenstatus

en: Key Name
de: Schlüsselname

en: Cardinality
de: Kardinalität

en: DELETED
de: GELÖSCHT

en: Available Filters
de: Verfügbare Filter

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
de[0]: Es muss noch ein Element indexiert werden.
de[1]: Es müssen noch @count Elemente indexiert werden.

en: Style name
de: Stilname

en: Sorts
de: Sortierungen

en: Other display settings
de: Weitere Anzeigeeinstellungen

en: Displays views that are defined for this Drupal website.
de: Die Ansichten anzeigen, die für diese Website erstellt wurden.

en: Default download method
de: Standard-Download-Methode

en: Displays content types that are defined for this Drupal website.
de: Die Inhaltstypen anzeigen, die für diese Website erstellt wurden.
