Architecture (7.x-1.2) - en to it translation catalogue (110 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: select
it: seleziona

en: Pages
it: Pagine

en: enabled
it: attivato

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Value
it: Valore

en: Item
it: Elemento

en: Private
it: Privato

en: Type
it: Tipo

en: disabled
it: disattivato

en: Description
it: Descrizione

en: Public
it: Pubblico

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: Yes
it: Sì

en: Version
it: Versione

en: Overview
it: Panoramica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: None
it: Nessuno

en: default
it: predefinito

en: Weight
it: Peso

en: Single
it: Singola

en: Multiple
it: Multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Region
it: Regione

en: Notes
it: Note

en: mail
it: e-mail

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: path
it: percorso

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Database type
it: Tipo database

en: Promoted
it: Promosso

en: Check
it: Assegno

en: Options
it: Opzioni

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Node types
it: Tipi di contenuto

en: Module
it: Modulo

en: Recipients
it: Destinatari

en: Selected
it: Selezionato

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Published
it: Pubblicato

en: Explanation
it: Descrizione

en: Role name
it: Nome del ruolo

en: Fields
it: Campi

en: Count
it: Numero

en: Normal
it: Normale

en: Method
it: Metodo

en: Table
it: Tabella

en: Other
it: Altro

en: Destination
it: Destinazione

en: Users
it: Utenti

en: Minimum cache lifetime
it: Durata minima cache

en: Rows
it: Righe

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Provides
it: Fornisce

en: Empty text
it: Testo vuoto

en: Arguments
it: Parametri

en: Filters
it: Filtri

en: Profile
it: Profilo

en: Operation
it: Operazione

en: Hidden
it: Nascosto

en: Key
it: Chiave

en: Source
it: Sorgente

en: unlimited
it: illimitati

en: Server name
it: Nome server

en: Last run !time ago
it: Ultima esecuzione: !time fa

en: Style
it: Stile

en: Permissions
it: Permessi

en: Relationships
it: Relazioni

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Base URL
it: URL base

en: Blocks
it: Blocchi

en: Show all menus
it: Mostra tutti i menu

en: Precision
it: Precisione

en: Pager
it: Paginazione

en: Columns
it: Colonne

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Configuration file
it: File di configurazione

en: Install profile
it: Installazione profilo

en: %percentage of the site has been indexed.
it: Il %percentage del sito è stato indicizzato.

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Teaser length
it: Lunghezza anteprima

en: not set
it: non impostato

en: Web server
it: Server web

en: Memory limit
it: Limite di memoria

en: Error reporting
it: Avvisi di errore

en: string
it: stringa

en: Indexes
it: Indici

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
it[0]: Manca un solo elemento da indicizzare.
it[1]: Ci sono @count oggetti da indicizzare.

en: Style name
it: Nome dello stile

en: Sorts
it: Ordinamenti
