Architecture (7.x-2.0) - en to de translation catalogue (56 entries)

en: Title
de: Titel

en: Type
de: Typ

en: Description
de: Beschreibung

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Weight
de: Gewichtung

en: Required
de: Erforderlich

en: Settings
de: Einstellungen

en: Node ID
de: Beitrags-ID

en: Label
de: Beschriftung

en: Preview
de: Vorschau

en: Views
de: Ansichten

en: Access
de: Zugriff

en: Path
de: Pfad

en: Display
de: Anzeige

en: format
de: Format

en: path
de: Pfad

en: Module
de: Modul

en: Roles
de: Rollen

en: Role ID
de: Rollen-ID

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Promoted to front page
de: Auf der Startseite anzeigen

en: Sticky at top of lists
de: Oben in Listen

en: Field ID
de: Feld-ID

en: Variable name
de: Variablenname

en: Variable value
de: Variablenwert

en: Role name
de: Name der Rolle

en: Field type
de: Feldtyp

en: Fields
de: Felder

en: Effects
de: Effekte

en: An error occurred
de: Ein Fehler ist aufgetreten

en: Table
de: Tabelle

en: Create new revision
de: Neue Revision erstellen

en: Query
de: Abfrage

en: body
de: Textkörper

en: Storage
de: Speicher

en: Variables
de: Variablen

en: Blocks
de: Blöcke

en: Menus
de: Menüs

en: Machine name
de: Systemname

en: Field Name
de: Feldname

en: Queue ID
de: ID der Warteschlange

en: Bundle
de: Subtyp

en: Link title
de: Link-Titel

en: Starting
de: Start

en: In code
de: Im Code

en: Nodetypes
de: Inhaltstypen

en: [none]
de: [keine]

en: view actual size
de: tatsächliche Größe anzeigen

en: Sample modified image
de: Verändertes Beispielbild

en: Menu title
de: Menütitel

en: Taxonomy Vocabulary
de: Taxonomie-Vokabular

en: Field instance
de: Feld-Instanz

en: Machine name of the node type.
de: Systemname des Inhaltstyps.

en: Description of the node type.
de: Beschreibung des Inhaltstyps.
