Architecture (7.x-2.0) - en to fa translation catalogue (48 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: شرح

en: Enabled
fa: فعال

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Tag
fa: برچسب

en: Weight
fa: وزن

en: Required
fa: اجباری

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Views
fa: نماها

en: Access
fa: دسترسی

en: Path
fa: مسیر

en: Region
fa: ناحیه

en: Display
fa: نمایش

en: Theme
fa: پوسته

en: path
fa: مسیر

en: ID
fa: شناسه

en: Block
fa: بلوک

en: Module
fa: ماژول

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Role ID
fa: شناسه نقش

en: Published
fa: منتشر شده

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: Field ID
fa: شناسه فیلد

en: Variable name
fa: نام متغیر

en: Role name
fa: نام نقش

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Effects
fa: جلوه‌ها

en: Table
fa: جدول

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: Query
fa: پرس و جو

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Variables
fa: متغیرها

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Menus
fa: منوها

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Bundle
fa: بسته

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: view actual size
fa: نمایش اندازه واقعی

en: Sample modified image
fa: نمونه‌برداری از تصویر تغییریافته

en: Field instance
fa: نمونه فیلد
