Architecture (7.x-2.0) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: Title
id: Judul

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Weight
id: Bobot

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Node ID
id: ID Node

en: Preview
id: Pratinjau

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Display
id: Tampilan

en: Theme
id: Tema

en: Block
id: Blok

en: Module
id: Modul

en: Roles
id: Peran

en: Role ID
id: ID peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Field ID
id: ID bidang

en: Variable name
id: Nama variabel

en: Role name
id: Nama peran

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Table
id: Tabel

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Query
id: Kueri

en: body
id: isi

en: Variables
id: Variabel

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Bundle
id: Bundel

en: Link title
id: Tautan judul

en: view actual size
id: lihat ukuran sebenarnya

en: Sample modified image
id: Contoh gambar yang dimodifikasi
