Architecture (7.x-2.0) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Tag
it: Etichetta

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Path
it: Percorso

en: Region
it: Regione

en: Display
it: Visualizzazione

en: Theme
it: Tema

en: path
it: percorso

en: Block
it: Blocco

en: Module
it: Modulo

en: Roles
it: Ruoli

en: Role ID
it: ID ruolo

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Field ID
it: ID Campo

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: Role name
it: Nome del ruolo

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Fields
it: Campi

en: Table
it: Tabella

en: Handler
it: Gestore

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: body
it: corpo

en: Storage
it: Archiviazione

en: Variables
it: Variabili

en: Blocks
it: Blocchi

en: Menus
it: Menù

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Link title
it: Titolo del link

en: In code
it: Da codice

en: Page manager
it: Gestore pagina

en: view actual size
it: visualizza dimensioni reali

en: Sample modified image
it: Immagine campione modificata

en: Taxonomy Vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: Field instance
it: Istanza del campo

en: Machine name of the node type.
it: Nome macchina del tipo di nodo.

en: Description of the node type.
it: Descrizione del tipo di nodo.
