Architecture (7.x-2.0) - en to ru translation catalogue (63 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Type
ru: Тип

en: Description
ru: Описание

en: Enabled
ru: Включено

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Tag
ru: Тег

en: Weight
ru: Вес

en: Required
ru: Обязательно

en: Settings
ru: Настройки

en: Node ID
ru: ID материала

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Views
ru: Представление

en: Access
ru: Доступ

en: Path
ru: Путь

en: Region
ru: Область

en: Display
ru: Отображение

en: Theme
ru: Тема

en: format
ru: формат

en: path
ru: путь

en: Block
ru: Блок

en: Module
ru: Модуль

en: Delta
ru: Дельта

en: Roles
ru: Роли

en: Role ID
ru: ID роли

en: Published
ru: Опубликовано

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Sticky at top of lists
ru: Закреплять вверху списков

en: Field ID
ru: ID поля

en: Variable name
ru: Имя переменной

en: Variable value
ru: Значение переменной

en: Role name
ru: Название роли

en: Field type
ru: Тип поля

en: Fields
ru: Поля

en: Effects
ru: Эффекты

en: An error occurred
ru: Возникла ошибка

en: Table
ru: Таблица

en: Handler
ru: Обработчик

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Query
ru: Запрос

en: body
ru: текст

en: Storage
ru: Хранилище

en: Variables
ru: Переменные

en: Blocks
ru: Блоки

en: Menus
ru: Меню

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Nodequeues
ru: Очереди

en: Queue ID
ru: ID очереди

en: Bundle
ru: Набор

en: Link title
ru: Заголовок ссылки

en: Subqueue title
ru: Заголовок подочереди

en: In code
ru: В коде

en: Page manager
ru: Редактор страниц

en: [none]
ru: [нет]

en: view actual size
ru: открыть оригинальный размер

en: Sample modified image
ru: Пример измененного изображения

en: Menu title
ru: Заголовок меню

en: Taxonomy Vocabulary
ru: Словарь таксономии

en: Field instance
ru: Экземпляр поля

en: Machine name of the node type.
ru: Машинное имя типа материала.

en: Description of the node type.
ru: Описание типа материала.
