Atomium (7.x-2.11) - en to it translation catalogue (100 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: new
it: nuovo

en: updated
it: aggiornato

en: Search
it: Cerca

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Preview
it: Anteprima

en: Help
it: Aiuto

en: Components
it: Componenti

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Up to date
it: Aggiornato

en: Update available
it: Aggiornamento disponibile

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Menu link
it: Voce del menu

en: N/A
it: N/D

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Text color
it: Colore del testo

en: Log in
it: Accedi

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Link color
it: Colore collegamenti

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to page @number
it: Vai a pagina @number

en: Show descriptions
it: Mostra descrizioni

en: @user's picture
it: Ritratto di @user

en: More help
it: Ulteriore aiuto

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: 1 year | @count years
it[0]: 1 anno
it[1]: @count anni

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: Featured
it: In evidenza

en: Revoked!
it: Ritirata!

en: Security update required!
it: È richiesto un aggiornamento di sicurezza!

en: Not supported!
it: Non supportato!

en: Expand layout to include descriptions.
it: Espandi il layout per includere le descrizioni.

en: Hide descriptions
it: Nascondi le descrizioni

en: Compress layout by hiding descriptions.
it: Comprimi il layout nascondendo le descrizioni.

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: 1 month | @count months
it[0]: 1 mese
it[1]: @count mesi

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Main menu
it: Menu principale

en: Blue Lagoon (default)
it: Laguna Blu (predefinito)

en: sort ascending
it: ordinamento crescente

en: sort descending
it: ordinamento decrescente

en: Header top
it: Testata superiore

en: Header bottom
it: Testata inferiore

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: More information about text formats
it: Altre informazioni sui formati del testo

en: Footer first column
it: Piè pagina - Prima colonna

en: Footer second column
it: Piè pagina - Seconda colonna

en: Footer third column
it: Piè pagina - Terza colonna

en: Footer fourth column
it: Piè pagina - Quarta colonna

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Triptych first
it: Primo elemento del trittico

en: Triptych middle
it: Elemento centrale del trittico

en: Triptych last
it: Ultimo elemento del trittico

en: Main background
it: Sfondo principale

en: Sidebar background
it: Sfondo della barra laterale

en: Sidebar borders
it: Bordi della barra laterale

en: Footer background
it: Sfondo piè di pagina

en: Plum
it: Prugna

en: Title and slogan
it: Titolo e slogan

en: Ice
it: Ghiaccio

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Subscribe to !feed-title
it: Abbonamento a !feed-title

en: Microsoft Office document icon
it: Icona del documento Microsoft Office

en: Office spreadsheet icon
it: Icona del foglio di calcolo Office

en: Office presentation icon
it: Icona della presentazione Office

en: PDF icon
it: Icona del PDF

en: Movie icon
it: Icona del Video

en: Audio icon
it: Icona dell'Audio

en: Image icon
it: Icona dell'Immagine

en: Package icon
it: Icona del Pacchetto

en: HTML icon
it: Icona dell'HTML
