Atomium (7.x-2.18) - en to nl translation catalogue (95 entries)

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Comments
nl: Reacties

en: More
nl: Meer

en: new
nl: nieuw

en: updated
nl: bijgewerkt

en: File
nl: Bestand

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Components
nl: Componenten

en: 1 hour | @count hours
nl[0]: 1 uur
nl[1]: @count uur

en: 1 day | @count days
nl[0]: 1 dag
nl[1]: @count dagen

en: Up to date
nl: Actueel

en: Update available
nl: Nieuwe versie beschikbaar

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Menu link
nl: Menulink

en: N/A
nl: n.v.t.

en: This field is required.
nl: Dit veld is verplicht.

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Log in
nl: Inloggen

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: View user profile.
nl: Gebruikersprofiel weergeven.

en: Request new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Link color
nl: Linkkleur

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Go to first page
nl: Ga naar eerste pagina

en: Go to last page
nl: Ga naar laatste pagina

en: Go to page @number
nl: Ga naar pagina @number

en: Show descriptions
nl: Beschrijvingen weergeven

en: @user's picture
nl: afbeelding van @user

en: More help
nl: Meer hulp

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: 1 year | @count years
nl[0]: 1 jaar
nl[1]: @count jaar

en: 1 week | @count weeks
nl[0]: 1 week
nl[1]: @count weken

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Revoked!
nl: Ingetrokken!

en: Security update required!
nl: Nieuwe versie voor veiligheid vereist!

en: Not supported!
nl: Niet ondersteund!

en: Expand layout to include descriptions.
nl: Vergroot de lay-out om beschrijvingen toe te voegen.

en: Hide descriptions
nl: Beschrijvingen verbergen

en: Compress layout by hiding descriptions.
nl: Lay-out verkleinen door beschrijvingen te verbergen.

en: Error message
nl: Foutmelding

en: 1 month | @count months
nl[0]: 1 maand
nl[1]: @count maanden

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Blue Lagoon (default)
nl: Blue Lagoon (standaard)

en: sort ascending
nl: oplopend sorteren

en: sort descending
nl: aflopend sorteren

en: Header top
nl: Bovenzijde kop

en: Header bottom
nl: Onderzijde kop

en: Binary Data
nl: Binaire data

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: (active tab)
nl: (actieve tabblad)

en: Status message
nl: Statusbericht

en: More information about text formats
nl: Meer informatie over tekstopmaak

en: Footer first column
nl: Eerste kolom voettekst

en: Footer second column
nl: Tweede kolom voettekst

en: Footer third column
nl: Derde kolom voettekst

en: Footer fourth column
nl: Vierde kolom voettekst

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Triptych first
nl: Eerste paneel drieluik

en: Triptych middle
nl: Middelste paneel drieluik

en: Triptych last
nl: Laatste paneel drieluik

en: Main background
nl: Algemene achtergrond

en: Sidebar background
nl: Achtergrond zijbalk

en: Sidebar borders
nl: Randen zijbalk

en: Footer background
nl: Achtergrond voet

en: Title and slogan
nl: Titel en slogan

en: - Select a value -
nl: - Selecteer een waarde -

en: Text Formats
nl: Tekstopmaken

en: Subscribe to !feed-title
nl: Abonneren op !feed-title

en: Microsoft Office document icon
nl: Microsoft Office-documentpictogram

en: Office spreadsheet icon
nl: Office-werkbladpictogram

en: Office presentation icon
nl: Office-presentatiepictogram

en: PDF icon
nl: PDF-pictogram

en: Movie icon
nl: Film-pictogram

en: Audio icon
nl: Audio-pictogram

en: Image icon
nl: Afbeeldingspictogram

en: Package icon
nl: Pakketicoon

en: HTML icon
nl: HTML-icoon

en: Plain text icon
nl: Platte tekst-icoon
