Atomium (7.x-2.27) - en to ar translation catalogue (99 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: new
ar: جديد

en: Download
ar: تحميل

en: updated
ar: التحديث

en: File
ar: ملف

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: المساعدة

en: Components
ar: المكونات

en: Error
ar: خطأ

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Warning
ar: تحذير

en: N/A
ar: غير موجود

en: OK
ar: موافق

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Text color
ar: لون النص

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: Info
ar: معلومات

en: Link color
ar: لون الروابط

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: @user's picture
ar: صورة @user

en: More help
ar: المزيد من المساعدة

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: Featured
ar: متميز

en: Revoked!
ar: منقوض

en: Security update required!
ar: تحديث أمني ضروري.

en: Not supported!
ar: غير مدعوم

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Blue Lagoon (default)
ar: البحيرة الزرقاء (الافتراضية)

en: sort ascending
ar: رتب تصاعديا

en: sort descending
ar: رتب تنازليا

en: Header top
ar: قمة الترويسة

en: Header bottom
ar: أسفل الترويسة

en: Slate
ar: اللوح

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: More information about text formats
ar: المزيد من المعلومات حول تنسيقات النص

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
ar: لم تقم بإنشاء أي أنواع محتوى. إذهب إلى  <a href="@create-content">صفحة إنشاء أنواع المحتوى</a> من أجل إنشاء نوع محتوى جديد.

en: Footer first column
ar: العمود الأول لتذييل الصفحة

en: Footer second column
ar: العمود الثاني لتذييل الصفحة

en: Footer third column
ar: العمود الثالث لتذييل الصفحة

en: Footer fourth column
ar: العمود الرابع لتذييل الصفحة

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Main background
ar: الخلفية الرئيسية

en: Sidebar background
ar: خلفية العمود الجانبي

en: Sidebar borders
ar: إطار العمود الجانبي

en: Footer background
ar: خلفية حاشية الصفحة

en: Plum
ar: الخوخ

en: Title and slogan
ar: العنوان والشعار

en: Firehouse
ar: محطة الإطفاء

en: Ice
ar: الجليد

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
ar: قم بسحب وإفلات هذه الصناديق على العمود أدناه. يتم حفظ التغييرات تلقائياً.المزيد من الخيارات في <a href="@dashboard-url">صفحة الإعدادت</a>.

en: - Select a value -
ar: - اختر قيمة -

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Add other blocks
ar: إضافة صناديق أخرى

en: (Machine name: @type)
ar: (الإسم الآلى: @type)

en: Subscribe to !feed-title
ar: اشترك ب !feed-title
