Atomium (7.x-2.7) - en to tr translation catalogue (104 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: new
tr: yeni

en: updated
tr: güncellendi

en: File
tr: Dosya

en: Search
tr: Ara

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Required
tr: Zorunlu

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: Menu
tr: Menü

en: Components
tr: Bileşenler

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: 1 saat
tr[1]: @count saat

en: 1 day | @count days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: @count gün

en: Up to date
tr: Güncel

en: Update available
tr: Güncelleme mevcut

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Go to page @number
tr: @number. sayfaya git

en: Show descriptions
tr: Açıklamaları göster

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: More help
tr: Daha fazla yardım

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: 1 year | @count years
tr[0]: 1 yıl
tr[1]: @count yıl

en: 1 week | @count weeks
tr[0]: 1 hafta
tr[1]: @count hafta

en: 1 min | @count min
tr[0]: 1 dak
tr[1]: @count dak

en: 1 sec | @count sec
tr[0]: 1 sn
tr[1]: @count sn

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Revoked!
tr: Feshedildi!

en: Security update required!
tr: Güvenlik güncellemesi gerekiyor!

en: Not supported!
tr: Desteklenmiyor!

en: Expand layout to include descriptions.
tr: Açıklamaları içeren daha geniş bir görünüm üretir.

en: Hide descriptions
tr: Açıklamaları gizle

en: Compress layout by hiding descriptions.
tr: Açıklamaları gizleyerek daha kompakt bir görünüm oluşturur.

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: 1 month | @count months
tr[0]: 1 ay
tr[1]: @count ay

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Blue Lagoon (default)
tr: Blue Lagoon (ön tanımlı)

en: sort ascending
tr: artan sırada

en: sort descending
tr: azalan sırada

en: Header top
tr: Üstbilginin tepesi

en: Header bottom
tr: Üstbilginin alt kısmı

en: Search form
tr: Arama formu

en: Binary Data
tr: İkili Veri

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Submitted by !username on !datetime
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: More information about text formats
tr: Metin biçimleri hakkında daha fazla bilgi

en: Footer first column
tr: Altbilgi birinci sütun

en: Footer second column
tr: Altbilgi ikinci sütun

en: Footer third column
tr: Altbilgi üçüncü sütun

en: Footer fourth column
tr: Altbilgi dördüncü sütun

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Triptych first
tr: Triptik ilk

en: Triptych middle
tr: Triptik orta

en: Triptych last
tr: Triptik son

en: Main background
tr: Ana arkaplan

en: Sidebar background
tr: Yan sütun arkaplanı

en: Sidebar borders
tr: Yan sütun çerçeveleri

en: Footer background
tr: Altbilgi arkaplanı

en: Title and slogan
tr: Başlık ve slogan

en: - Select a value -
tr: - Bir değer seçiniz -

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Subscribe to !feed-title
tr: !feed-title beslemesine abone olun.

en: Microsoft Office document icon
tr: MS Office belgesi simgesi

en: Office spreadsheet icon
tr: Office elektronik tablosu

en: Office presentation icon
tr: Office sunumu simgesi

en: PDF icon
tr: PDF simgesi

en: Movie icon
tr: Film simgesi

en: Audio icon
tr: İşitsel simgesi

en: Image icon
tr: Resim simgesi

en: Package icon
tr: Paket simgesi

en: HTML icon
tr: HTML simgesi

en: Plain text icon
tr: Basit metin simgesi
