Atomium (7.x-3.0-alpha0) - en to id translation catalogue (97 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Enabled
id: Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: new
id: baru

en: updated
id: diperbarui

en: Search
id: Pencarian

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: Components
id: Komponen

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Up to date
id: Mutakhir

en: Update available
id: Tersedia pembaruan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: N/A
id: T/T

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: Text color
id: Warna teks

en: Log in
id: Masuk

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Link color
id: Warna tautan

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Go to page @number
id: Ke halaman @number

en: Show descriptions
id: Tampilkan keterangan

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: More help
id: Bantuan lebih lanjut

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: 1 year | @count years
id[0]: 1 tahun
id[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: 1 min | @count min
id[0]: 1 mnt
id[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
id[0]: 1 dtk
id[1]: @count dtk

en: Featured
id: Pilihan

en: Revoked!
id: Dicabut!

en: Security update required!
id: Dibutuhkan update keamanan!

en: Not supported!
id: Tidak didukung!

en: Expand layout to include descriptions.
id: Kembangkan tampilan untuk menyertakan keterangan.

en: Hide descriptions
id: Sembunyikan keterangan

en: Compress layout by hiding descriptions.
id: Padatkan tampilan dengan menyembunyikan keterangan.

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Main menu
id: Menu utama

en: Blue Lagoon (default)
id: Blue Lagoon (bawaan)

en: sort ascending
id: urutkan biasa

en: sort descending
id: urutkan terbalik

en: Header top
id: Atas header

en: Header bottom
id: Bawah header

en: Binary Data
id: Data biner

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: More information about text formats
id: Informasi tambahan mengenai format text

en: Footer first column
id: Footer kolom pertama

en: Footer second column
id: Footer kolom kedua

en: Footer third column
id: Footer kolom ketiga

en: Footer fourth column
id: Footer kolom keempat

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Triptych first
id: Triptych pertama

en: Triptych middle
id: Triptych tengah

en: Triptych last
id: Triptych terakhir

en: Main background
id: Latar utama

en: Sidebar background
id: Latar samping

en: Sidebar borders
id: Bingkai sidebar

en: Footer background
id: Latar footer

en: Title and slogan
id: Judul dan slogan

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Text Formats
id: Format teks

en: Subscribe to !feed-title
id: Berlangganan !feed-title

en: Microsoft Office document icon
id: Ikon dokumen Microsoft Office

en: Office spreadsheet icon
id: Ikon lembarkerja kantor

en: Office presentation icon
id: Ikon presentasi kantor

en: PDF icon
id: Ikon PDF

en: Movie icon
id: Ikon Video

en: Audio icon
id: Ikon Suara

en: Image icon
id: Ikon Gambar

en: Package icon
id: Ikon Paket

en: HTML icon
id: Ikon HTML

en: Plain text icon
id: Ikon teks biasa
