Aurora (7.x-2.6) - en to pt translation catalogue (68 entries)

en: Home
pt: Início

en: Content
pt: Conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: Center
pt: Central

en: Category
pt: Categoria

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Section
pt: Seção

en: Region
pt: Região

en: Error
pt: Erro

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Contains
pt: Contendo

en: Width
pt: Largura

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Add section
pt: Adicionar seção

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nomes devem conter apenas letras, números e underscores.

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Row @row, Column @col
pt: Linha @row, Coluna @col

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Add row
pt: Adicionar linha

en: Regions
pt: Regiões

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: Add region
pt: Adicionar região

en: Canvas
pt: Tela

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Show layout designer
pt: Mostrar editor de layout

en: Add column
pt: Adicionar coluna

en: Add region to left
pt: Adicionar região à esquerda

en: Add column to left
pt: Adicionar coluna a esquerda

en: Add region to right
pt: Adicionar região à direita

en: Add column to right
pt: Adicionar coluna à direita

en: Region settings
pt: Configurações de região

en: Remove region
pt: Remover região

en: Invalid item id.
pt: Id de item inválido.

en: Configure column
pt: Configurar coluna

en: Configure row
pt: Configurar linha

en: Configure region
pt: Configurar região

en: Region title
pt: Titulo da região

en: Fluid
pt: Fluído

en: Hide layout designer
pt: Esconder interface de criação de layout

en: Region class
pt: Classe da região

en: Fixed width
pt: Largura fixa

en: Highlighted
pt: Destacado

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: Builders
pt: Construtores

en: Reuse layout
pt: Reusar layout

en: Canvas settings
pt: Configurações de Canvas

en: Canvas class
pt: Classe do quadro

en: Column class
pt: Classe da coluna

en: Row class
pt: Classe da linha

en: Scale fluid widths for IE6
pt: Escala com largura fluida para IE6

en: Column separation
pt: Separação de coluna

en: Region separation
pt: Separação da região

en: Row separation
pt: Separação da linha
