Aurora (7.x-3.0-beta4) - en to pt translation catalogue (49 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: Center
pt: Centrar

en: Category
pt: Categoria

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Save
pt: Guardar

en: Main
pt: Principal

en: Section
pt: Secção

en: Region
pt: Região

en: Error
pt: Erro

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Contains
pt: Contém

en: Width
pt: Largura

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Caption
pt: Legenda

en: Add section
pt: Adicionar secção

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nomes devem conter apenas letras, números e underscores.

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Row @row, Column @col
pt: Linha @row, Coluna @col

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Add row
pt: Adicionar linha

en: Regions
pt: Regiões

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: CSS Class
pt: Classe CSS

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Region settings
pt: Definições de região

en: Fluid
pt: Fluido

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Fixed width
pt: Largura fixa

en: Row class
pt: Classe da linha

en: Remove section
pt: Remover secção
