Authenticated User Page Caching (Authcache) (7.x-2.0-beta3) - en to ro translation catalogue (62 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Pages
ro: Pagini

en: disabled
ro: dezactivat

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: new
ro: nou

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: Variable
ro: Variabilă

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Views
ro: Vizualizări

en: Region
ro: Regiune

en: Menu
ro: Meniu

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: User
ro: Utilizator

en: Block
ro: Bloc

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Custom
ro: Personalizat

en: Comment
ro: Comentariu

en: Location
ro: Locaţia

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are '%blog' for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introduceţi o singură pagină pe linie, la fel cum sunt căile Drupal. Caracterul "*" este un metacaracter. Exemplu de căi sunt; '%blog' pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal.

en: Advanced
ro: Avansat

en: Performance
ro: Performanță

en: Details
ro: Detalii

en: Configuration
ro: Configurație

en: Other
ro: Altele

en: Minimum cache lifetime
ro: Viaţa minimă cache

en: Flag
ro: Semnalizare

en: seconds
ro: secunde

en: Cache every page except the listed pages.
ro: Cache pentru fiecare pagină cu excepţia paginilor listate.

en: Cache only the listed pages.
ro: Cache numai paginile listate.

en: Cache pages for which the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ro: Cache de pagini pentru care următorul cod PHP returnează <code>TRUE</code> (mod PHP, experţi numai).

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can severely break your Drupal site.
ro: Dacă este selectat modul PHP, introduceţi codul PHP între %php. Reţineţi că executând codul PHP incorect, poate deteriora grav site-ul dumneavoastră Drupal.

en: Token
ro: Simbol

en: Seconds
ro: Secunde

en: Missing
ro: Lipsește

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Excluded
ro: Exclus

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Form
ro: Formular

en: Canceled
ro: Anulate

en: 1 new comment | @count new comments
ro[0]: 1 comentariu nou
ro[1]: @count comentarii noi
ro[2]: @count de comentarii noi

en: Last visit
ro: Ultima vizită

en: Setting
ro: Setare

en: User roles
ro: Roluri utilizator

en: Temporary
ro: Temporar

en: Per page
ro: Per pagină

en: Per user
ro: Per/utilizator

en: Poll
ro: Sondaj

en: Never cache
ro: Nu salva niciodată temporar

en: No new posts
ro: Nu sunt postări noi

en: Allowed roles
ro: Roluri permise

en: Hot topic
ro: Subiect fierbinte

en: Normal topic
ro: Subiect normal

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Number of new comments
ro: Numărul comentariilor noi
