Automatr Marketing Automation (7.x-2.0-beta2) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Submit
id: Kirim

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Recipients
id: Penerima

en: Roles
id: Peran

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: State
id: Status

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: City
id: Kota

en: Lists
id: Daftar

en: Or
id: Atau

en: Reports
id: Laporan

en: Report
id: Laporkan

en: Alerts
id: Peringatan

en: Visitors
id: Para pengunjung

en: Alert
id: Peringatan

en: My Account
id: Profil

en: Not restricted
id: Tidak aman

en: All pages except those listed
id: Semua halaman kecuali yang tercantum

en: Only the listed pages
id: Hanya halaman yang terdaftar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
id: Halaman dengan kode PHP ini menghasilkan <code>TRUE</code> (hanya untuk yang ahli)

en: Pages or PHP code
id: Halaman atau kode PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
id: Jika opsi PHP dipilih, masukkan kode PHP antara %php. Perhatikan bahwa mengeksekusi kode PHP yang salah dapat merusak situs Drupal Anda.

en: Restricted to certain pages
id: Terbatas pada halaman tertentu

en: Added a shortcut for %title.
id: Shortcut %title telah ditambahkan.

en: Unable to add a shortcut for %title.
id: Tidak dapat menambahkan shortcut %title.
