Availability Calendars (7.x-4.0) - en to id translation catalogue (48 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: <none>
id: <nihil>

en: States
id: Status

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Fields
id: Bidang isian

en: Table
id: Tabel

en: Mon
id: Sen

en: Tue
id: Sel

en: Wed
id: Rab

en: Thu
id: Kam

en: Fri
id: Jum

en: Sat
id: Sab

en: Sun
id: Min

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Default state
id: Status bawaan

en: Duration
id: Durasi

en: show
id: tampilkan

en: Show
id: Tampilkan

en: Today
id: Hari ini

en: Fixed
id: Tetap

en: Caption
id: Keterangan

en: First day of week
id: Hari pertama dalam sepekan

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Available
id: Ketersediaan

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: All languages
id: Semua bahasa

en: exposed
id: terekspos

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Localize
id: Lokal
