Availability Calendars (7.x-5.3) - en to hi translation catalogue (56 entries)

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Content
hi: सामग्री

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Date
hi: तारीख

en: None
hi: कोई नहीं

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: <none>
hi: <कोई नहीं>

en: States
hi: अवस्थाएं

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Node
hi: नोड

en: Year
hi: वर्ष

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Month
hi: माह

en: State
hi: अवस्था

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: Mon
hi: सोम

en: Tue
hi: मंगल

en: Wed
hi: बुध

en: Thu
hi: गुरु

en: Fri
hi: शुक्र

en: Sat
hi: शनि

en: Sun
hi: रवि

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Duration
hi: अवधि

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: second
hi: सेकंड

en: Show
hi: दिखाये

en: Today
hi: आज

en: Second
hi: सेकंड

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Caption
hi: शीर्षक

en: First day of week
hi: सप्ताह का पहला दिन

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: 1 month | @count months
hi[0]: १ महिना
hi[1]: @count महिना

en: All languages
hi: सभी भाषाये

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Full content
hi: पूरी सामग्री
