Availability Calendars (7.x-5.7) - en to fr translation catalogue (126 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Content
fr: Contenu

en: Enabled
fr: Activé

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: <none>
fr: --aucun--

en: States
fr: États

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Node
fr: Nœud

en: Done
fr: Terminé

en: Year
fr: Année

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: 1 day | @count days
fr[0]: @count jour
fr[1]: @count jours

en: Fields
fr: Champs

en: Month
fr: Mois

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: State
fr: État

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Default state
fr: État par défaut

en: Duration
fr: Durée

en: Created date
fr: Date de création

en: show
fr: afficher

en: second
fr: seconde

en: Show
fr: Afficher

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: First
fr: Premier

en: first
fr: premier

en: Second
fr: Seconde

en: Fixed
fr: Fixe

en: Caption
fr: Légende

en: Days
fr: Jours

en: First day of week
fr: Premier jour de la semaine

en: Date formats
fr: Formats de date

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Available
fr: Disponible

en: 1 week | @count weeks
fr[0]: @count semaine
fr[1]: @count semaines

en: Fully booked
fr: Complet

en: Provisionally booked
fr: Temporairement complet

en: Calendar ID
fr: ID du calendrier

en: Site-wide settings
fr: Paramètres globaux du site

en: 1 month | @count months
fr[0]: @count mois
fr[1]: @count mois

en: 1 row | @count rows
fr[0]: 1 ligne
fr[1]: @count lignes

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: blank
fr: vide

en: exposed
fr: exposé

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Date and time
fr: Date et heure

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: Last updated date
fr: Date de dernière mise à jour

en: Field %field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Styling
fr: Mise en forme

en: Select one
fr: Choisir

en: Localize
fr: Localiser

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Not a valid color code.
fr: Code couleur invalide.

en: today
fr: aujourd'hui

en: Previous month
fr: Mois précédent

en: Next month
fr: Mois suivant

en: Availability Calendar Key
fr: Légende du calendrier de disponibilité

en: Which items should be indexed?
fr: Quels éléments doivent être indexés ?

en: At least 1 state should be defined.
fr: Au moins un état doit être défini.

en: Generate the css file.
fr: Générer le fichier css.

en: CSS Styles
fr: Styles CSS

en: Styles that define how the name of the month will be displayed.
fr: Styles qui définissent comment le nom du mois sera affiché.

en: Day names
fr: Noms des jours

en: Styles that define how the names of the weekdays will be displayed.
fr: Styles qui définissent comment les noms des jours de la semaine seront affichés.

en: Not a valid width or height specification.
fr: Définition de largeur ou hauteur invalide.

en: Viewport settings
fr: Paramètres de l'aire d'affichage

en: @entity using @field
fr: @entity utilisant @field

en: Source id
fr: Identifiant (ID) de la source

en: E.g., @date
fr: Par ex., @date

en: Availability Calendar
fr: Calendrier de disponibilité

en: Allows to add an availability calendar to your entities.
fr: Permet d'ajouter un calendrier de disponibilité à vos entités.

en: Allowed states
fr: États autorisés

en: The number of months to show when the calendar is being edited. Setting this larger than the number of months shown to normal visitors, allows editors to enter information into future calendar months before it is made publicly available.
fr: Le nombre de mois à afficher quand le calendrier est en cours d'édition. Définir cette valeur plus grande que le nombre de mois affiché aux visiteurs normaux permet aux éditeurs de saisir des informations dans un calendrier futur avant qu'il ne soit publiquement disponible.

en: Show the week number before each row of the calendar
fr: Afficher le numéro de semaine devant chaque ligne du calendrier.

en: Show only the first letter from the day of the week
fr: Afficher uniquement la première lettre du jour de la semaine.

en: Number of months to show horizontally
fr: Nombre de mois à afficher horizontalement

en: Number of months to show vertically
fr: Nombre de mois à afficher verticalement

en: An error occurred while saving the generated CSS file for availability calendar fields.
fr: Une erreur est survenue lors de l'enregistrement du fichier CSS généré pour les champs de calendrier de disponibilité.

en: The date the calendar was created.
fr: La date à laquelle le calendrier a été créé.

en: The date the calendar was last updated.
fr: La date à laquelle le calendrier a été mis à jour pour la dernière fois.

en: Change state to
fr: Changer l'état pour

en: Arrival date
fr: Date d'arrivée

en: Clear selected arrival date
fr: Effacer la date d'arrivée sélectionnée

en: Departure date
fr: Date de départ

en: Clear selected dates
fr: Effacer les dates sélectionnées

en: Book this resource ...
fr: Réserver cette ressource...

en: Treat as available?
fr: Considérer comme disponible ?

en: Define the state for days that not yet have a state set. This does not have to be an allowed state.
fr: Définissez l'état des jours qui n'ont pas un état défini. Cela n'est pas obligatoirement un état autorisé.

en: Only future availability can be searched.
fr: Seules les futures disponibilités peuvent être recherchées.

en: The departure date should be after the arrival date.
fr: La date de départ doit être postérieure à la date d'arrivée.

en: States to show
fr: États à afficher

en: Check the availability states that are to be shown in the key.
fr: Cocher les états de disponibilité qui doivent être affichés dans la légende.

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Fixed duration
fr: Durée fixe

en: Previous month(s)
fr: Mois précédent(s)

en: Next month(s)
fr: Mois suivant(s)
