Backup and Migrate (7.x-2.1) - en to fa translation catalogue (88 entries)

en: delete
fa: حذف

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Username
fa: نام کاربری

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Age
fa: سن

en: Create !type
fa: ساخت !type

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Password
fa: گذرواژه

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Path
fa: مسیر

en: Filename
fa: نام فایل

en: Database type
fa: نوع پایگاه داده

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Default Settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض

en: Email Address
fa: آدرس پست الکترونیکی

en: Advanced Settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: All
fa: همه

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Host
fa: میزبان

en: Never
fa: هیچوقت

en: Location
fa: مکان

en: help page
fa: صفحه راهنما

en: Backup
fa: پشتیبان

en: Destination
fa: مقصد

en: Site off-line message
fa: پیغام آفلاین سایت

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
fa: پیغامی که به کاربران هنگامی که سایت آفلاین است نمایش داده می‌شود.

en: Profile name
fa: نام پروفایل

en: Profile
fa: نمایه

en: Database name
fa: نام پایگاه داده

en: Port
fa: درگاه

en: Source
fa: منبع

en: profile
fa: نمایه

en: Hours
fa: ساعت

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Are you sure?
fa: آیا مطمئن هستید؟

en: revert
fa: بازگشت

en: Schedules
fa: زمان‌بندی‌ها

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Advanced Options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Zip
fa: کد پستی

en: The e-mail address %mail is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیک %mail معتبر نیست.

en: Create new profile
fa: ایجاد پروفایل جدید

en: Backup and Migrate
fa: پشتیبان گیری و انتقال فایل ها

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
fa: پشتیبان‌گیری/بازیابی پایگاه داده یا انتقال داده‌ها به/از یک سایت دروپال دیگر.

en: Save these settings.
fa: ذخیره این تنظیمات

en: Upload a Backup File
fa: بارگذاری فایل پشتیبان

en: Scheduling
fa: زمان‌بندی

en: Edit !type
fa: ویرایش !type

en: Delete !type
fa: حذف !type

en: MySQL Database
fa: پایگاه داده MySQL

en: Server Directory
fa: پوشه سرور

en: Manual Backups Directory
fa: پوشه پشتیبان‌های دستی

en: Scheduled Backups Directory
fa: پوشه پشتیبان‌های زمان‌بندی شده

en: FTP Directory
fa: پوشه FTP

en: Destinations
fa: مقصدها

en: profiles
fa: پروفایل‌ها

en: Untitled Profile
fa: پروفایل بدون نام

en: schedules
fa: زمان‌بندی‌ها

en: Untitled Schedule
fa: زمان‌بندی بدون نام

en: Create new destination
fa: ایجاد مقصد جدید

en: restore feature
fa: بازگردانی مشخصات

en: Quick Backup Tab
fa: نوار پشتیبان گیری سریع

en: Advanced Backup Tab
fa: نوار پشتیبان گیری پیشرفته

en: settings profiles
fa: پروفایل‌های تنظیمات

en: Restore Tab
fa: بازگرداندن نوار

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
fa: مقصدها مکان‌هایی هستند که شما می‌توانید فایل‌های پشتیبان خود را در آنها ذخیره کرده یا از آنها بارگذاری کنید.

en: manual backups
fa: پشتیبان‌گیری دستی

en: You do not have permission to back up this site.
fa: شما مجوز لازم برای پشتیبان‌گیری از سایت را ندارید.

en: Load Settings
fa: بارگذاری تنظیمات

en: Load Profile
fa: بارگذاری پروفایل

en: Quick Backup
fa: پشتیبان‌گیری سریع

en: Backup Destination
fa: مقصد پشتیبان‌گیری

en: Save the settings as
fa: ذخیره این تنظیمات به عنوان

en: Save Without Backing Up
fa: ذخیره بدون پشتیبان‌گیری

en: Restore to
fa: بازگرداندن به

en: Advanced Backup
fa: پشتیبان‌گیری پیشرفته

en: The filter settings for the profile.
fa: تنظیمات فیلتر برای پروفایل.

en: Default Schedule
fa: زمان‌بندی پیش‌فرض

en: The db source to backup from.
fa: پایگاه داده مبدا برای پشتیبان‌گیری
