Backup and Migrate (7.x-3.0) - en to he translation catalogue (121 entries)

en: delete
he: מחיקה

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Username
he: שם משתמש

en: Item
he: פריט

en: Type
he: סוג

en: Cancel
he: ביטול

en: Create !type
he: יצירת !type

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: all
he: הכל

en: None
he: ללא

en: Scheme
he: סכמה

en: Password
he: סיסמה

en: none
he: ללא

en: Settings
he: הגדרות

en: Name
he: שם

en: edit
he: עריכה

en: Import
he: יבוא

en: Schedule
he: תיזמון

en: Path
he: מיקום

en: Filename
he: שם קובץ

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Database type
he: סוג מסד הנתונים

en: Continue
he: להמשיך

en: Email
he: דוא"ל

en: Default Settings
he: הגדרות ברירת מחדל

en: Database
he: בסיס נתונים

en: Host
he: שם שרת

en: Never
he: לעולם

en: Custom
he: מותאם

en: Location
he: מיקום

en: items
he: פריטים

en: Items
he: פריטים

en: download
he: הורדה

en: help page
he: עמוד עזרה

en: Note
he: הערות

en: !time ago
he: לפני !time

en: Backup
he: גיבוי

en: Destination
he: יעד

en: Site off-line message
he: ההודעה כאשר האתר במצב תחזוקה

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
he: @site אינו זמין כרגע עקב תחזוקה. אנו מקווים להפעיל את האתר מחדש במהרה. תודה על הסבלנות.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
he: ההודעה שתוצג למבקרים כאשר האתר נמצא במצב לא מקוון.

en: Profile
he: פרופיל חבר

en: Database name
he: שם מסד הנתונים

en: Port
he: פורט

en: Sources
he: מקורות

en: Source
he: מקור

en: Replacement patterns
he: דפוסי החלפה

en: Revert
he: שחזור

en: Days
he: ימים

en: Hours
he: שעות

en: Seconds
he: שניות

en: Are you sure?
he: האם אתם בטוחים?

en: revert
he: שחזר

en: Missing
he: חסר

en: Schedules
he: גיבויים אוטומטיים

en: Minutes
he: דקות

en: Advanced Options
he: אופציות מתקדמות

en: Profiles
he: פרופילי משתמשים

en: Restore
he: שחזור

en: The e-mail address %mail is not valid.
he: כתובת הדואר האלקטרוני אינה תקינה.

en: export
he: ייצוא

en: Backup and Migrate
he: גיבויים ושיחזורים

en: Backup the database.
he: גיבוי בסיס הנתונים.

en: Restore the database from a previous backup
he: שחזור בסיס הנתונים מתוך גיבוי קיים

en: Saved Backups
he: גיבויים שמורים

en: Backup Schedule
he: תזמון הגיבוי האוטומטי

en: Backup every
he: גיבוי כל

en: Number of Backup files to keep
he: מספר קבצי הגיבוי שישמרו על השרת

en: Exclude the following tables altogether
he: כלל לא לגבות את הטבלאות הבאות

en: The selected tables will not be added to the backup file.
he: הטבלאות הנבחרות לא יתווספו לקובץ הגיבוי

en: Exclude the data from the following tables
he: לא לכלול את המידע מהטבלאות הבאות.

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
he: המבנה (שם הטבלה, שמות השדות והמאפיינים שלהן) של הטבלאות המסומנות יגובה אך המידע השמור בהן לא.  דבר זה שימושי בעיקר לגבי טבלאות המכילות מידע מטמון ועוזר לשמור על גודל סביר של קובץ הגיבוי.

en: Backup file name
he: שם קובץ הגיבוי

en: No Compression
he: ללא דחיסה

en: Compression
he: דחיסה

en: Append a timestamp.
he: הוספת חותמת זמן

en: Timestamp format
he: מבנה חותמת הזמן

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
he: צריך להיות מבנה זמן בפורמט PHP תיקני <a href="!url"><span dir="LTR">date()</span></a>.

en: Save these settings.
he: שמירת הגדות הגיבוי.

en: Upload a Backup File
he: העלאה של קובץ גיבוי

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
he: הערת אזהרה: כלי הגיבוי והניוד לא הצליח לבצע בדיקת כתיבה לסיפריה '%directory' שעל השרת ולכן לא ניתן לוודא את רמת ההרשאות והאבטחה של ספרית היעד.  כל הגיבויים לשרת מבוטלים עד לפתרון בעיית הכתיבה ואבטחת הגישה לספרית היעד.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
he: הערת אזהרה: כלי הגיבוי והניוד לא ישמור קבצים על השרת כיוון שספרית היעד הינה ציבורית.  בכדי לשמור קבצים על השרת יש לאבטח את הגישה לסיפריה '%directory'.

en: Scheduling
he: תזמון

en: 1 byte | @count bytes
he[0]: בית אחד
he[1]: @count בתים

en: Edit !type
he: עריכת !type

en: Create a new !item
he: יצירת !item חדש

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
he: ניתן להשמיט טבלאות ספציפיות או מידע ספציפי מקובץ הגיבוי. השמיטו רק מידע שלא תהיו זקוקים לו כגון זכרון מטמון או טבלאות שנוצרו ע"י אפליקציות אחרות. השמטת טבלאות עלולה לפגוע בהתקנת הדרופל שלכם. <strong>אל תשנו הגדרות אלו אלא אם אתם יודעים ובטוחים במעשיכם</strong>.

en: Lock tables during backup
he: נעילת טבלאות בזמן הגיבוי

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
he: אופציה זו יכולה למנוע שיבושים במידע אך תגרום לאתר להפסיק להגיב בזמן הגיבוי.

en: MySQL Database
he: בסיס נתונים MySQL

en: Default Database
he: בסיס נתונים ברירת מחדל

en: Server Directory
he: ספריה בשרת

en: Manual Backups Directory
he: ספריית גיבויים ידניים

en: Scheduled Backups Directory
he: ספריית גיבויים אוטומטיים

en: Destinations
he: יעדים

en: list files
he: רשימת קבצים

en: restore
he: שחזור

en: File Encryption
he: הצפנת הקובץ

en: Install the !link to enable backup file encryption.
he: יש להתקין את !link בכדי לאפשר את אופצית הצפנת קובץ הגיבוי.

en: Send an email if backup succeeds
he: שליחת דוא"ל במידה והגיבוי צלח

en: Email Address for Success Notices
he: כתובת דוא"ל להודעת הצלחה

en: Send an email if backup fails
he: שליחת דוא"ל במידה והגיבוי נכשל

en: Email Address for Failure Notices
he: כתובת דוא"ל להודעת כשלון

en: Take site offline
he: העברת האתר למצב לא מקוון

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
he: העברת האתר למצב "לא מקוון" בזמן ביצוע הגיבוי והצגת הודעת תחזוקה. האתר יחזור להיות מקוון ברגע שהגיבוי יסתיים.

en: View as checkboxes
he: הצגה עם תיבות סימון

en: Backup File
he: קובץ הגיבוי

en: You can use tokens in the file name.
he: שם הקובץ יכול להכיל תבניות החלפה.

en: Create new destination
he: יצירת יעד חדש

en: -- Select a Settings Profile --
he: -- בחירת פרופיל הגדרות --

en: Load Settings
he: טעינת הגדרות

en: Load Profile
he: טעינת פרופיל

en: Quick Backup
he: גיבוי מהיר

en: Backup now
he: ביצוע גיבוי

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
he: לאופציות גיבוי נוספות, <a href="!advancedurl">דף גיבוי מתקדם</a>.

en: Backup Destination
he: יעד הגיבוי

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
he: בחירת היעד בו ישמר קובץ הגיבוי. קבצי גיבוי מכילים חומר רגיש ולכן יש לבחור בקפידה היכן לאחסן אותם. בחירת "הורדה" תאפשר הורדת קובץ הגיבוי אל המחשב שלכם.

en: Advanced Backup
he: גיבוי מתקדם

en: view all
he: צפה בכולם
