Backup and Migrate (7.x-3.6) - en to id translation catalogue (60 entries)

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Age
id: Usia

en: Create !type
id: Buat !type

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: all
id: semua

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: Scheme
id: Skema

en: Password
id: Sandi

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Path
id: Jalur

en: Filename
id: Nama berkas

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Database type
id: Jenis database

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Custom
id: Tersuai

en: Location
id: Lokasi

en: items
id: item

en: Items
id: Item

en: help page
id: halaman bantuan

en: !time ago
id: !time yang lalu

en: Destination
id: Tujuan

en: Site off-line message
id: Pesan pemeliharaan situs

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
id: @site saat ini sedang dalam pemeliharaan. Kami akan kembali secepatnya. Terima kasih untuk kesabaran Anda.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
id: Pesan yang akan ditampilkan saat situs dalam pemeliharaan.

en: Profile name
id: Nama profil

en: Profile
id: Profil

en: Database name
id: Nama database

en: Sources
id: Sumber

en: Source
id: Sumber

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Revert
id: Kembali

en: Seconds
id: Detik

en: Are you sure?
id: Anda yakin?

en: revert
id: kembalikan

en: Missing
id: Hilang

en: Profiles
id: Profil

en: Secret Key
id: Kunci Rahasia

en: Restore
id: Pulihkan

en: The e-mail address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak benar.

en: Create new profile
id: Buat profil baru

en: Scheduling
id: Penjadwalan

en: 1 byte | @count bytes
id[0]: 1 byte
id[1]: @count byte

en: Destinations
id: Tujuan

en: schedules
id: jadwal-jadwal

en: Advanced Backup Tab
id: Tab cadangan lanjutan

en: settings profiles
id: profil pengaturan

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
id: Tujuan adalah tempat dimana Anda dapat menyimpan berkas-berkas cadangan atau tempat memuat cadangan.
