Community Directory (7.x-1.0-beta13) - en to id translation catalogue (13 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Date
id: Tanggal

en: - None -
id: - Tiada -

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Page
id: Halaman

en: Never
id: Tidak pernah

en: State
id: Status

en: Log in
id: Masuk

en: Community
id: Komunitas

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
id: Sebuah <em>halaman</em>, mirip dengan <em>berita/artikel</em>, adalah metode sederhana untuk membuat dan menampilkan informasi yang jarang di-update, misalnya bagian "Tentang kami" pada situs anda. Standarnya, sebuah entri <em>halaman</em> tidak membolehkan pengunjung memberi komentar dan tidak dimaksudkan sebagai halaman depan suatu situs.
