Community Directory (7.x-1.0-beta5) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Pages
it: Pagine

en: Date
it: Data

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Page
it: Pagina

en: Never
it: Mai

en: State
it: Stato

en: Log in
it: Accedi

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
it: Una <em>pagina (page)</em>, simile come struttura a una <em>story</em>, è un metodo semplice per creare e mostrare informazioni che raramente vengono cambiate, tipo una sezione «Chi siamo» di un sito web. Come impostazione predefinita, una <em>pagina</em> non prevede commenti dei visitatori e non viene mostrata nella home page iniziale del sito.

en: Season
it: Stagione

en: Cluster
it: Gruppo
