Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta1) - en to ar translation catalogue (117 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: CCK
ar: عدة بناء المحتوى

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: more
ar: المزيد

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: all
ar: الكل

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Required
ar: ضروري

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Top
ar: الأعلى

en: Region
ar: المنطقة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Event
ar: الحدث

en: Text
ar: نص

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Configure
ar: ضبط

en: Options
ar: الخيارات

en: Node
ar: العقدة

en: Expanded
ar: موسع

en: All
ar: الكل

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Never
ar: أبدا

en: Footer
ar: التذييل

en: Location
ar: الموضع

en: Is less than
ar: أصغر من

en: Is less than or equal to
ar: أقل من أو مساو

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Is not equal to
ar: غير مساو لـ

en: Advanced
ar: متقدم

en: Widget
ar: ودجة

en: Address
ar: العنوان

en: Desc
ar: تنازلي

en: OR
ar: أو

en: Calendar
ar: التقويم

en: Method
ar: الطريقة

en: Events
ar: الفعاليات

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Other
ar: آخر

en: Allow
ar: اسمح

en: Both
ar: جميعهم

en: Optional
ar: اختياري

en: Operation
ar: عملية

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: China
ar: الصين

en: Pitcairn Islands
ar: جزر بيتكيرن

en: Change
ar: تغيير

en: Source
ar: المصدر

en: Features
ar: الخصائص

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Map
ar: خريطة

en: author
ar: مؤلف

en: AND
ar: و

en: Right
ar: اليمين

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Apply
ar: تطبيق

en: CAPTCHA
ar: التحقق

en: Above
ar: أعلاه

en: Form
ar: النموذج

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Date range
ar: مجال التاريخ

en: Mapping
ar: إقران

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Offset
ar: الإزاحة

en: About
ar: حول

en: and
ar: و

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: - All -
ar: - الكل -

en: Blog entry
ar: تدوينة

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: Default values
ar: القيم الافتراضية

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: 5 minute
ar: 5 دقائق

en: 15 minute
ar: 15 دقيقة

en: Master
ar: الرئيسي

en: Default end date
ar: نهاية التاريخ الافتراضية

en: Time increments
ar: تزايدات الوقت

en: 10 minute
ar: 10 دقائق

en: 30 minute
ar: 30 دقيقة
