Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta1) - en to pl translation catalogue (557 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Value
pl: Wartość

en: Real name
pl: Prawdziwa nazwa

en: Development
pl: Dla deweloperów

en: Groups
pl: Grupy

en: Is
pl: jest

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: more
pl: więcej

en: Tags
pl: Tagi

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: all
pl: wszystkie

en: Advanced options
pl: Zaawansowane ustawienia

en: Date
pl: Data

en: Reset
pl: Resetuj

en: None
pl: Brak

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Country
pl: Państwo

en: Weight
pl: Waga

en: Required
pl: Wymagane

en: Feed
pl: Zasób

en: Name
pl: Nazwa

en: Field
pl: Pole

en: Save
pl: Zapisz

en: Default
pl: Domyślny

en: Top
pl: Góra strony

en: Advanced settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Event
pl: Termin

en: Display Settings
pl: Ustawienia wyświetlania

en: Text
pl: Tekst

en: Advanced search
pl: Zaawansowane wyszukiwanie

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Main settings
pl: Główne ustawienia

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Options
pl: Opcje

en: Node
pl: Węzeł

en: Expanded
pl: Rozwinięte

en: All
pl: Wszystko

en: Block
pl: Blok

en: Page
pl: Strona

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Never
pl: Nigdy

en: Footer
pl: Stopka

en: Location
pl: Położenie

en: Is not
pl: Nie jest

en: Is less than
pl: Mniej niż

en: Is less than or equal to
pl: Mniejszy lub równy

en: Is equal to
pl: Równy

en: Is greater than or equal to
pl: Większy lub równy

en: Is greater than
pl: Większy niż

en: Is not equal to
pl: Nie jest równy

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Widget
pl: Kontrolka

en: End Date
pl: Data końcowa

en: Phone
pl: Telefon

en: Fax
pl: Faks

en: Address
pl: Adres

en: Desc
pl: Malejąco

en: OR
pl: LUB

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Method
pl: Metoda

en: Events
pl: Wydarzenia

en: Now
pl: Teraz

en: Start date
pl: Data początkowa

en: End date
pl: Data końcowa

en: !time ago
pl: !time temu

en: Other
pl: Inne

en: Repeat
pl: Powtórz

en: Allow
pl: Zezwól

en: Both
pl: Oba

en: Optional
pl: Opcjonalne

en: Expires
pl: Wygasa

en: Operation
pl: Czynność

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Location name
pl: Nazwa lokalizacji

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
pl: np.miejsce prowadzenia działalności, miejsce spotkań

en: Street
pl: Ulica

en: Additional
pl: Dodatkowe

en: City
pl: Miasto

en: Postal code
pl: Kod pocztowy

en: Latitude
pl: Szerokość geograficzna

en: Longitude
pl: Długość geograficzna

en: State/Province
pl: Województwo

en: Geocoding options
pl: Opcje geokodowania

en: None supported.
pl: Brak obsługi.

en: Street location
pl: Ulica

en: No service selected for country.
pl: Brak usług dla wybranego państwa.

en: Configure parameters
pl: Konfiguracja parametrów

en: Locative information
pl: Informacje lokalizacyjne

en: Number of locations
pl: Liczba lokalizacji

en: Collapsible
pl: Zwijalne

en: Collapsed
pl: Zwinięte

en: Location #%number
pl: Lokalizacja #%number

en: Add another location
pl: Dodaj inną lokalizację

en: Add location
pl: Dodaj lokalizację

en: Default country selection
pl: Domyślny wybór kraju

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
pl: Państwo które będzie wybrane automatycznie w momencie wyboru lokalizacji.

en: Toggle location display
pl: Przełącz wyświetlanie lokalizacji

en: Disable the display of locations.
pl: Wyłącz wyświetlanie lokalizacji.

en: Enable the display of locations.
pl: Włącz wyświetlanie lokalizacji.

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
pl: Jeśli jesteś zainteresowany wyłączeniem lokalizacji oraz własną kontrolą wyświetlania, możesz wyłączyć wyświetlanie ten lokalizacji, a twoja skórka przejmie tą funkcję.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
pl: Używaj mapy Google do ustawiania szerokości i długości geograficznej.

en: Coordinates
pl: Współrzędne

en: Fax number
pl: Numer faksu

en: Phone number
pl: Numer telefonu

en: Google Maps API Key
pl: Klucz API map Google

en: Germany
pl: Niemcy

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: China
pl: Chiny

en: Pitcairn Islands
pl: Wyspy Pitcairn

en: Change
pl: Zmień

en: Week of @date
pl: Tydzień zawierający @date

en: Pager position
pl: Pozycja stronicowania

en: Source
pl: Źródło

en: Date/Time
pl: Data/godzina

en: Select a date
pl: Wybierz datę

en: Features
pl: Funkcjonalności

en: Site's time zone
pl: Strefa czasowa strony

en: Date's time zone
pl: Strefa czasowa daty

en: No time zone conversion
pl: Bez konwersji stref czasowych

en: Select list
pl: Lista wyboru

en: Text field
pl: Jednowierszowe pole tekstowe

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
pl: Daty, których szczegółowość nie uwzględnia godzin nie stosują mechanizmu stref czasowych.

en: Granularity
pl: Precyzja

en: Time zone handling
pl: Obsługa stref czasowych

en: ongoing
pl: trwające

en: Date field
pl: Pole daty

en: Map
pl: Mapa

en: User locations
pl: Lokalizacje użytkownika

en: author
pl: autor

en: AND
pl: I

en: Right
pl: Prawo

en: Units
pl: Jednostki

en: Search options
pl: Opcje wyszukiwania

en: Interval
pl: Interwał

en: Province
pl: Województwo

en: Display style
pl: Styl wyświetlania

en: Unknown location
pl: Nieznana lokalizacja

en: Content Type
pl: Rodzaj zawartości

en: Timezone
pl: Strefa czasowa

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Select
pl: Wybierz

en: A valid date is required for %title.
pl: %title wymaga poprawnej daty.

en: A Date API that can be used by other modules.
pl: Date API, którego mogą użyć inne moduły.

en: The Strtotime default value is invalid.
pl: Domyślna wartość strtotime nie jest prawidłowa.

en: Relative
pl: Względne

en: Above
pl: Ponad polem

en: Within
pl: Wewnątrz

en: Position of date part labels
pl: Pozycja etykiet elementów daty

en: User's time zone
pl: Strefa czasowa użytkownika.

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
pl: Wartość DO jest wymagana dla powtarzających się terminów.

en: @min and @max
pl: @min i @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pl: Przechowuj w bazie danych daty w formacie ISO, polecane dla historycznych albo niepełnych dat.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
pl: Przechowuj w bazie danych daty w jako pola daty i czasu, polecane dla pełnych dat i godzin, które mogą potrzebować obsługi stref czasowych.

en: !time from now
pl: !time od teraz

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
pl: Udostępnia wyskakujący kalendarz jquery i kontrolki do wprowadzania dat i godzin.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
pl: Wybierz częstotliwość i okres powtarzania się tego terminu. Jeśli nic nie zostanie wybrane, termin nie będzie się powtarzał.

en: Until
pl: Do

en: Date to stop repeating this item.
pl: Data, kiedy skończy powtarzać się ten element.

en: -- Any
pl: -- Dowolny

en: Day of Month
pl: Dzień miesiąca

en: Day of Week
pl: Dzień tygodnia

en: Except
pl: Oprócz

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
pl: Daty, które należy pominąć na liście powtórzeń

en: -- Period
pl: -- Okres

en: -- Frequency
pl: -- Częstotliwość

en: Every @number
pl: Co @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
pl: Date Repeat API wylicza powtarzające się daty i godziny według zasad iCal.

en: Collect
pl: Zbieraj

en: Form
pl: Formularz

en: 1 minute
pl: 1 minuta

en: Distance
pl: Odległość

en: Hide
pl: Ukryj

en: Date range
pl: Zakres dat

en: Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: Mapping
pl: Mapowanie

en: Miles
pl: Mile

en: Country code
pl: Kod kraju

en: Form goes here.
pl: Formularz tutaj.

en: Pager
pl: Stronicowanie

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: About
pl: O stronie

en: Require
pl: Wymagaj

en: and
pl: i

en: Popup
pl: wyskakujący

en: Time ago
pl: Dany czas temu

en: Show @count value(s)
pl: Pokaż @count wartości

en: Maximum number of locations
pl: Maksymalna liczba lokalizacji

en: Custom format
pl: Własny format

en: Please select
pl: Wybierz

en: Is not one of
pl: Żaden z

en: Locations
pl: Lokalizacje

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
pl: Jeśli gmap.module jest zainstalowany i <a href="@enabled">włączony</a>, oraz te ustawienia są włączone, użytkownicy którzy będą mogli ręcznie wpisać współrzędne szerokości/długości będą mogli to zrobić również poprzez interaktywną mapę Google. Powinieneś upewnić się czy wprowadzony został  <a href="@google_maps_api_key">klucz API Google Maps</a> w <a href="@gmap_module_settings">ustawieniach modułu gmap</a>.

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
pl: Jeśli chcesz zmienić makro używane do generowania lokalizacji, możesz to zrobić tutaj. Uwaga: Zachowania <em>lockpic</em> oraz <em>collapsehack</em> są włączone i nie mogą być zmienione.

en: Enable JIT geocoding
pl: Włącz geokodowanie JIT

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
pl: Jeśli importujesz lokalizację bezpośrednio do bazy danych, będziesz miał potrzebę włączenia geokodowania JIT oraz wgrywania lokalizacji ze źródła ustawionego na 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). System będzie automatycznie określał lokalizację przy każdym wczytywaniu.

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Województwo (jeśli jest kilka lokalizacji dla zawartość, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Nazwa województwa (Jeśli jest kilka lokalizacji dla węzła, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Państwo (Jeśli jest kilka lokalizacji dla węzła, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Nazwa państwa (Jeśli jest kilka lokalizacji dla węzła, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: The name of the selected location.
pl: Nazwa wybranej lokalizacji.

en: The street address of the selected location.
pl: Nazwa ulicy wybranej lokalizacji.

en: The city of the selected location.
pl: Miasto wybranej lokalizacji.

en: The postal code of the selected location.
pl: Kod pocztowy wybranej lokalizacji.

en: The country of the selected location.
pl: Kraj wybranej lokalizacji.

en: The latitude of the selected location.
pl: Szerokość geograficzna wybranej lokalizacji.

en: The longitude of the selected location.
pl: Długość geograficzna wybranej lokalizacji.

en: Current coordinates
pl: Aktualne współrzędne

en: User-submitted
pl: Określone przez użytkownika

en: Geocoded (Exact)
pl: Geokodowane (dokładne)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
pl: Jeśli chcesz podać własną szerokość i długość geograficzną, możesz wprowadzić je powyżej. Jeśli pozostawisz te pola puste, system będzie próbował określić szerokość i długość geograficzną na podstawie podanego adresu. Aby wymusić ponownie określenie  lokalizacji na podstawie adresu, np. w przypadku zmiany adresu, należy usunąć wartości w tych polach.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
pl: Możesz określić lokalizację klikając na mapie, lub przeciągając znacznik lokalizacji. Aby usunąć lokalizację i spowodować, że zostanie określona na podstawie adresu, należy kliknąć na marker.

en: Check this box to delete this location.
pl: Zaznacz, aby usunąć lokalizację.

en: Do not collect
pl: Nie zbieraj

en: Force Default
pl: Wymuś domyślne

en: Coordinate Chooser
pl: Wybór współrzędnych

en: Province name
pl: Nazwa województwa

en: Country name
pl: Nazwa kraju

en: Map link
pl: Link mapy

en: Collection settings
pl: Kolekcja ustawień

en: location
pl: lokalizacja

en: RSS Settings
pl: Ustawienia RSS

en: administer user locations
pl: zarządzaj lokalizacjami użytkowników

en: set own user location
pl: ustaw własną lokalizację użytkownika

en: User Locations
pl: Lokalizacje użytkownika

en: Kilometers
pl: Kilometry

en: Origin
pl: Źródło

en: Street only
pl: Tylko ulica

en: Additional only
pl: Tylko dodatkowe

en: Is one of
pl: Jeden z

en: Decimal degrees
pl: Stopnie dziesiętne

en: Postal Code / Country
pl: Kod pocztowy / kraj

en: Undated
pl: Bez terminu

en: Date year range
pl: Zakes lat

en: date ical
pl: data ical

en: Repeat display
pl: Wyświetlanie powtórzeń

en: The dates are invalid.
pl: Daty są niepoprawne.

en: Repeats
pl: Powtórzenia

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
pl: Jeśli żadne zaawansowane opcje nie zostały wybrane, termin będzie się powtarzał od dnia tygodnia daty początkowej dla cotygodniowych powtórzeń lub danym dniu i miesiącu. Skorzystaj z opcji poniżej, żeby zmienić to zachowanie i wybrać konkretne miesiące i dni, w których termin ma się powtarzać. Skorzystaj z części "Oprócz", żeby określić daty, które powinny być wyjęte z puli wyników.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
pl: !repeats_every_interval w !date_order. !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
pl: !repeats_every_interval w !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
pl: !repeats_every_interval !month_days dnia !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
pl: !repeats_every_interval w !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
pl: !repeats_every_interval !count razy

en: !repeats_every_interval until !until_date
pl: !repeats_every_interval do !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
pl: !repeats_every_interval oprócz !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
pl: !repeats_every_interval, a tydzień zaczyna się w !day_of_week

en: every week | every @count weeks
pl[0]: co tydzień
pl[1]: co @count tygodnie
pl[2]: co @count tygodni

en: every month | every @count months
pl[0]: co miesiąc
pl[1]: co @count miesiące
pl[2]: co @count miesięcy

en: every year | every @count years
pl[0]: co roku
pl[1]: co @count lata
pl[2]: co @count lat

en: every day | every @count days
pl[0]: codziennie
pl[1]: co @count dni
pl[2]: co @count dni

en: Meters
pl: Metry

en: Node location
pl: Lokalizacja węzła

en: Date field(s)
pl: Pola daty

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
pl: Sposób obsługi w zapytaniu pól zawierających kilka dat. Zwróć elementy, które zawierają którąś ze wskazanych dat (data = pole_1 LUB pole_2) albo tylko te, które zawierają wszystkie wskazane daty (data = pole_1 ORAZ pole_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
pl: Musisz wybrać co najmniej jedno pole daty dla tego filtru.

en: Missing date fields!
pl: Brakuje pól daty!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
pl: (@field) <strong>Udostępniony</strong> @widget @format

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Blog entry
pl: Wpis w blogu

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pl: Nazwa wykorzystywana wewnętrznie może zawierać jedynie małe litery, znaki podkreślenia oraz liczby.

en: Date and time
pl: Data i czas

en: Main column
pl: Kolumna główna

en: Manage form
pl: Zarządzanie formularzem

en: %title is invalid.
pl: %title jest nieprawidłowy.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pl: Błąd żądania HTTP podczas importu %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pl: Nie udało się otworzyć pliku: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pl: Nieprawidłowy plik kalendarza: %filename

en: Invalid calendar file.
pl: Nieprawidłowy plik kalendarza.

en: Custom input format
pl: Niestandardowy format wprowadzania

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
pl: Czy formularz z opcjami powtarzania powinien być na początku widoczny? Wybierz "Zwinięte", żeby ukryć te opcje.

en: Display repeat rule
pl: Pokaż zasady powtórzeń

en: Hide repeat rule
pl: Ukryj zasady powtórzeń

en: There are errors in @field_name value #@delta:
pl: Wystąpiły błędy w wartości #@delta @field_name:

en: There are errors in @field_name:
pl: Wystąpiły błędy w @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
pl: Pełna dokumentacja modułu Date i Date API jest dostępna pod adresem <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
pl: Użyj domyślnego kalendarza jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
pl: Ręczne wpisywanie daty, bez kalendarza jQuery

en: Timepicker
pl: Kalendarz

en: Current exceptions
pl: Aktualne wyjątki

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
pl: Narzędzia do tworzenia i importowania terminów i kalendarzy.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
pl: Na tej stronie widzisz tylko niektóre opcje, żeby konfiguracja była łatwa. Kiedy nowy rodzaj zawartości zostanie dodany, będziesz mógł/mogła wprowadzić dalsze zmiany do ustawień daty i dodać inne pola do twojego typu wpisów na stronie Zarządzaj polami oraz wprowadzić zmiany do kalendarza na stronie edycji widoku.

en: Date wizard
pl: Kreator daty

en: remove !view
pl: usuń !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć widok %view?

en: Content type name
pl: Nazwa rodzaju zawartości

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
pl: Identyfikator. Dozwolone znaki: (a-z,0-9,_). Jeśli taki typ treści nie istnieje, zostanie stworzony.

en: Content type label
pl: Etykieta typu treści

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
pl: Przyjazna dla użytkownika nazwa tego typu treści. Potrzebna tylko podczas tworzenia nowego typu treści.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
pl: Typ treści dla dat połączonych z widokiem kalendarza.

en: Content type description
pl: Opis typu treści

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
pl: Opis dla typu treści. Potrzebne tylko w przypadku tworzenia nowego typu.

en: Date field name
pl: Nazwa pola daty

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
pl: Identyfikator. Dozwolone znaki: (a-z,0-9,_) Nie może być nazwą istniejącego pola.

en: Date field label
pl: Etykieta pola daty

en: The human-readable label for this field.
pl: Przyjazna dla użytkownika etykieta tego pola.

en: Date widget type
pl: Typ kontrolki daty

en: Show repeating date options
pl: Pokaż opcje powtarzania dla terminów

en: Date field type
pl: Typ pola daty

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
pl: Datetime jest polecanym typem, chyba że chodzi o daty historyczne albo z dokładnością do roku albo miesiąca. Wcześniejsze i niekompletne daty powinny korzystać z typu Data (data ISO).

en: Date timezone handling
pl: Obsługa stref czasowych dla dat

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
pl: Obsługa stref czasowych powinna być ustawiona jako "wyłącz", jeśli precyzja pola nie uwzględnia jednostek czasu (godziny, minuty, sekundy).

en: Create a calendar for this date field
pl: Dodaj kalendarz dla tego pola daty

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
pl: Typ treści o takiej nazwie już istnieje, nowe pole zostanie dodane do istniejącego typu.

en: This field name already exists.
pl: Ta nazwa pola jest już używana.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
pl: Obsługa stref czasowych musi być wyłączona, jeśli precyzja pola nie obejmuje godzin.

en: Date Tools
pl: Narzędzia do tworzenia terminów

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pl: Narzędzia do importu i automatycznego tworzenia terminów i kalendarzy.

en: Remove calendar
pl: Usuń kalendarz

en: Date browser
pl: Przeglądarka dat

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
pl: Nawigacja poprzednia/następna data, którą można dołączyć do innych wersji widoku. Wymaga argumentu daty.

en: Date browser style
pl: Styl przeglądarki dat

en: Creates back/next navigation.
pl: Tworzy nawigację poprzedni/następny.

en: Date (!base_table)
pl: Data (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
pl: Filtruj każde pole daty widoku !base_table.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
pl: Wybierz typ daty w wartościach domyślnych, podsumowaniach i w nawigacji. Na przykład dokładność do miesiąca ustawi domyślną datę na aktualny miesiąc, pokaże podsumowania wg miesięcy, a linki w nawigacji datowej będą prowadzić do poprzedniego i następnego miesiąca.

en: You must select at least one date field for this argument.
pl: Musisz wybrać co najmniej jedną datę dla tego argumentu.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
pl: %style może używać tylko jednej daty: argument daty.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
pl: %style wymaga, żeby domyślną wartością argumentu Date: Date była aktualna data.

en: The %style requires the Date: Date argument.
pl: %style wymaga argumentu Date: Date.

en: Navigate to previous year
pl: Przejdź do poprzedniego roku

en: Navigate to next year
pl: Przejdź do następnego roku

en: Navigate to previous month
pl: Przejdź do poprzedniego miesiąca

en: Navigate to next month
pl: Przejdź do następnego miesiąca

en: Navigate to previous week
pl: Przejdź do poprzedniego tygodnia

en: Navigate to next week
pl: Przejdź do następnego tygodnia

en: Navigate to previous day
pl: Przejdź do poprzedniego dnia

en: Navigate to next day
pl: Przejdź do następnego dnia

en: View full page month
pl: Zobacz miesiąc na oddzielnej stronie

en: Relative date
pl: Data względna

en: Facility
pl: Obiekt

en: Show End Date
pl: Pokaż datę zakończenia

en: Default values
pl: Wartości domyślne

en: Announcement
pl: Ogłoszenie

en: GMap Macro
pl: Makro GMap

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pl: Używaj tagów do grupowania artykułów podobnych tematycznie w kategorie.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pl: Lista oddzielonych przecinkiem słów opisujących zawartość.

en: Province display
pl: Wyświetlanie województwa

en: Display full province name.
pl: Wyświetlaj pełną nazwę województwa.

en: Open map link in new window
pl: Otwórz odnośnik do mapy w nowym oknie

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
pl: Zaznacz tą opcję jeśli chcesz aby link mapy otwierał się w osobnym oknie

en: Open in new window method
pl: Metoda otwierania w nowym oknie

en: If you have selected to open map in a new window this controls the method used to open in a new window.  target="_blank" will just work but is not XTHML Strict compliant.  rel="external" is XHTML Strict compliant but will not open in a new window unless you add some jQuery to your site to add the target attribute. If you are unsure leave set to target="_blank"
pl: Jeśli zaznaczono opcję wyświetlania mapy w nowym oknie, metoda target="_blank" będzie działać jednak nie jest zgodna z XHTML Strict. rel="external" to metoda zgodna z XHTML Strict jednak potrzebuje wywołania kodu jQuery dodającego atrybut target do strony. Jeśli nie jesteś pewien ustaw target="_blank".

en: Google Maps geocoding minimum accuracy
pl: Minimalne dokładność geokodowania Google Maps

en: Country level accuracy
pl: Dokładność na poziomie państwa

en: Location utilities
pl: Narzędzia lokalizacji

en: User location
pl: Lokalizacja użytkownika

en: A macro to be used as a base map for this field.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
pl: Makro bazowe mapy dla tego pola. Mapa będzie wyśrodkowana do lokalizacji więc środkowanie nie jest takie ważne.

en: Default (address)
pl: Domyślnie (adres)

en: Address with map
pl: Adres i mapa

en: Map only
pl: Tylko mapa

en: Multiple field values on a single map
pl: Wiele wartości pól na jednej mapie

en: Coordinate Type
pl: Typ koordynatów

en: Postal Code (Zipcode)
pl: Kod pocztowy

en: Static  Latitude / Longitude
pl: Statyczna szerokość/długość geograficzna

en: Location to use
pl: Lokalizacja do wykorzystania

en: Location #@num
pl: Lokalizacja  #@num

en: Location type
pl: Typ lokalizacji

en: Use ISO-8601 week numbers
pl: Używaj numerów tygodni zgodnie z ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
pl: WAŻNE! Jeśli zaznaczone, poniedziałek musi być ustawiony jako pierwszy dzień tygodnia.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
pl: Jeśli używasz numerów tygodni zgodnie z ISO-8601, musisz ustawić poniedziałek jako pierwszy dzień tygodnia.

en: Field @label (@field_name)
pl: Pole @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
pl: Nie ma pól daty w tej bazie danych

en: The date field which whose type should be changed.
pl: Pole daty, którego typ powinien zostać zmieniony.

en: The type of date to change the field to.
pl: Typ daty, na który ma być zmienione to pole.

en: New type:
pl: Nowy typ:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
pl: Aktualny typ jest identyczny z wybranym. Nie ma czego zmienić.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
pl: Typ pola @field_name został zmieniony z @old_type na @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
pl: Zmień typ pola daty. Funkcja bardzo eksperymentalna, używaj na własną odpowiedzialność!

en: Year range
pl: Zakres lat

en: Dates to add to the list of repeating dates.
pl: Daty, jakie mają zostać dodane do listy cyklicznych powtórzeń.

en: Current additions
pl: Obecnie dodane

en: Also includes !additional_dates.
pl: Uwzględnia również !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
pl: Powtarza się !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
pl: Format zakresu lat musi mieć postać:  -9:+9, 2005:2010, -9:2010, lub 2005:+9

en: Asc
pl: Rosnąco

[ctx: datetime]
en: All day
pl: Całodzienne

[ctx: datetime]
en: Year
pl: Rok

[ctx: datetime]
en: Month
pl: Miesiąc

[ctx: datetime]
en: Week
pl: Tydzień

[ctx: datetime]
en: Day
pl: Dzień

en: Display:
pl: Wyświetlanie:

en: Multiple values:
pl: Wiele wartości:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
pl: Ilość wartości do pokazania. Puste pole oznacza wyświetlanie wszystkich wartości.

en: starting from @isodate
pl: zaczynając od @isodate

en: ending with @isodate
pl: kończąc na @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
pl: Podaj datę początkową i/lub końcową w formacie YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, lub pozostaw puste aby umożliwić wybór wszystkich dostępnych dat.

en: Repeat rule:
pl: Reguła powtórzeń:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
pl: Ile jednostek czasu powinno być pokazanych przy napisie 'temu'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
pl: Pokaż @count wartość(ci) poczynając od @date1, kończąc na  @date2

en: earliest
pl: najwczesniejsze

en: latest
pl: najpóźniejsze

en: Show repeat rule
pl: Pokaż powtórzenia cykliczne

en: Do not show repeat rule
pl: Ukryj powtórzenia cykliczne

en: Display time ago, showing @interval units.
pl: Wyświetlanie formy 'czas temu' z pomocą jednostek @interval.

en: View Repeating Dates
pl: Wgląd w daty cykliczne

en: The duration of the time period given by the dates.
pl: Czas trwania okresu wyznaczonego datami.

[ctx: datetime]
en: Hour
pl: Godzina

[ctx: datetime]
en: Minute
pl: Minuta

[ctx: datetime]
en: Second
pl: Sekunda

en: The year is invalid.
pl: Rok jest błędny.

en: The month is invalid.
pl: Miesiąc jest błędny.

en: The day is invalid.
pl: Dzień jest błędny.

en: The hour is invalid.
pl: Godzina jest błędna.

en: The minute is invalid.
pl: Minuty są błędne.

en: The second is invalid.
pl: Sekundy są błędne.

[ctx: ampm]
en: am
pl: AM

[ctx: ampm]
en: pm
pl: PM

[ctx: date_order]
en: First
pl: Pierwszy

[ctx: date_order]
en: Second
pl: Drugi/Druga

[ctx: date_order]
en: Third
pl: Trzeci(a)

[ctx: date_order]
en: Fourth
pl: Czwarty/czwarta

[ctx: date_order]
en: Fifth
pl: Piąty/piąta

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
pl: Ostatni/ostatnia

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
pl: Następny po ostatnim

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
pl: Trzeci od ostatniego

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
pl: Czwarty od ostatniego

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
pl: Piąty od ostatniego

[ctx: date_nav]
en: Prev
pl: Poprzedni

[ctx: date_nav]
en: Next
pl: Następny

en: Configure the Date Popup settings.
pl: Konfiguracja wyskakującego kalendarza.

en: Add exception
pl: Dodaj wyjątek

en: Add addition
pl: Dodaj powtórzenie

[ctx: datetime_plural]
en: Days
pl: Dni

[ctx: datetime_plural]
en: Weeks
pl: Tygodni

[ctx: datetime_plural]
en: Months
pl: Miesięcy

[ctx: datetime_plural]
en: Years
pl: Lat

[ctx: date_order]
en: Every
pl: co 1

[ctx: day_name]
en: Sunday
pl: sobota

[ctx: day_name]
en: Monday
pl: poniedziałek

[ctx: day_name]
en: Tuesday
pl: wtorek

[ctx: day_name]
en: Wednesday
pl: środa

[ctx: day_name]
en: Thursday
pl: czwartek

[ctx: day_name]
en: Friday
pl: piątek

[ctx: day_name]
en: Saturday
pl: sobota

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
pl: Ta operacja jeszcze nie działa w wersji dla Drupala 7

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
pl: Zakres lat jakie można wpisać. '-1:+1 oznacza że najstarsza data jaką można podać to rok wstecz a najnowsza rok wprzód.

en: Your content type @name has been created.
pl: Rodzaj zawartości @name został utworzony.

en: Your date field @name has been created.
pl: Pole przechowujące datę o nazwie @name zostało utworzone.

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
pl: Wypełnij poniższy formularz w celu automatycznego utworzenia rodzaju zawartości przechowującego daty. Zostanie utworzony widok Kalendarza oraz blok z nadchodzącymi wydarzeniami. Do kalendarza zostanie wygenerowany kanał iCal. 
    
    Bloki z mini kalendarzem, legendą i nadchodzącymi wydarzeniami zostaną dodane do bocznej kolumny domyślnej skórki. Wpisy tego rodzaju zawartości zostaną wyposażone w odnośnik do kalendarza a przy kalendarzu pojawi się odnośnik "dodaj nową datę". Można też dodać kolejne pola do stworzonego rodzaju zawartości.

en: Administer date tools
pl: Zarządzanie opcjami związanymi z datą

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
pl: Daty i kalendarze mogą być skomplikowane w konfiguracji. !date_wizard ułatwia tworzenie prostego typu zawartości przechowującego daty i powiązanego z nim kalendarza.

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %bundle.
pl: %view jest domyślnym kalendarzem wygenerowanym dla rodzaju zawartości o nazwie %bundle.

en: Removed calendar %calendar.
pl: Usunięto kalendarz %calendar.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pl: Narzędzia do importowania i automatycznego tworzenia dat i kalendarzy.

en: Easy creation of date content types and calendars.
pl: Łatwe tworzenie rodzajów zawartości przechowujących daty i kalendarzy.

en: Change type
pl: Zmień typ

en: Date Views
pl: Widoki dat

en: Views integration for date fields and date functionality.
pl: Integracja z modułem Views dla pól przechowujących daty i funkcji terminów.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
pl: Filtrowanie w widokach dowolnego pola !base_table za pomocą argumentów daty, z wykorzystaniem dowolnego popularnego formatu daty/okresu ISO (n.p. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, itd).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
pl: Wskaż dozwolony zakres lat dla tego argumentu, w formie -X:+X od bieżącego roku, np. '-3:+3' lub jako bezwzględne minimum i maksimum, na przykład '2005:2010' . Kiedy argument zostanie ustawiony na datę spoza tego zakresu zostanie zwrócony błąd 'Strona nie znaleziona (404)' .

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
pl: Metoda obsługiwania wielu pól przechowujących datę w jednej kwerendzie. Zwracanie elementów, dla których pasuje jedno z pól (date = field_1 OR field_2) lub tylko tych, dla których zgodne są wszystkie wybrane pola (date = field_1 AND field_2).

en: 5 minute
pl: 5 minut

en: 15 minute
pl: 15 minut

en: Add calendar blocks to a region
pl: Dodaj blok kalendarza do obszaru.

en: Select date field(s) to filter.
pl: Wybór filtrów dla pola (pól) przechowujących datę.

en: All Day
pl: Cały dzień

en: Master
pl: Główny

en: Activity Type
pl: Typ aktywności

en: Date field values
pl: Wartości pola typu data

en: Tokens related to date field values.
pl: Wzorce związane z wartościami pól przechowujących daty.

en: The date value.
pl: Data.

en: Relative default value
pl: Domyślna wartość względna

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
pl: Rok jest nieprawidłowy. Należy sprawdzić, czy pole wypełniono czterema cyframi.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
pl: <strong>Udostępnione</strong> @widget @format

en: Date with repeat
pl: Powtarzająca się data

en: Datetime
pl: Data i godzina

en: Datetime range
pl: Zakres daty i godziny

en: Source id
pl: Id źródła

en: A simple date
pl: Prosta data

en: Simple datetime
pl: Prosta data i godzina

en: Start value for a datetime range
pl: Początkowa wartość zakresu daty i czasu

en: Sample of a repeating date field
pl: Próbka powtarzanego pola daty

en: Examples of migrating with the Date module
pl: Przykłady migracji z modułem Daty (Date)

en: Pop-up calendar
pl: Wyskakujące okienko kalendarza

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
pl: Data rozpoczęcia dla pola %field #%delta jest wymagana.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
pl: Data zakończenia dla pola %field #%delta jest wymagana.

en: The End date value.
pl: Wartość daty końcowej.

en: Choose how users view dates and times:
pl: Wybierz jak użytkownicy będą widzieć datę i czas:

en: Both Start and End dates
pl: Data początkowa i data końcowa

en: Start date only
pl: Tylko data początkowa

en: End date only
pl: Tylko data końcowa

en: Display dates using the @format format
pl: Wyświetl daty używając formatu @format

en: Display both Start and End dates
pl: Wyświetla datę rozpoczęcia i datę zakończenia

en: Display Start date only
pl: Wyświetl tylko datę początkową

en: Display End date only
pl: Wyświetl tylko datę końcową

en: Default date
pl: Data domyślna

en: No default value
pl: Brak wartości domyślnej

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
pl: Opisz czas przez odniesienie do bieżącego dnia, jak '+90 days' (90 dni od dnia, w którym utworzono to pole) lub '+1 Saturday' (następna Sobota). Zobacz !strtotime.

en: Default end date
pl: Domyślna data końcowa

en: Relative default value for end date
pl: Względna wartość domyślna dla daty końcowej

en: Date entry options
pl: Opcje zapisu daty

en: Control the order and format of the options users see.
pl: Kontroluj kolejność i format opcji jakie zobaczy użytkownik.

en: Time increments
pl: Przyrosty czasu

en: 10 minute
pl: 10 minut

en: 30 minute
pl: 30 minut

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
pl: Położenie etykiet daty takie jak "Rok", "Miesiąc" lub "Dzień". "Ponad" wyświetla etykietę jako tytuł nad każdym elementem pola. "Brak" ukrywa wszystkie etykiety elementów pola. Treści etykiet kontrolowane są przez funkcje skórki takie jak "date_part_label_year" i "date_part_label_month".

en: Select the date attributes to collect and store.
pl: Wybierz wprowadzane i przechowywane atrybuty daty.

en: Date attributes to collect
pl: Elementy daty, które będą przechowywane w bazie

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
pl: Daty końcowe są używane do przechowywania czasu trwania, np. umożliwia zdefiniowanie początku na 25 stycznia i zakończenia na 26 stycznia

en: Collect an end date
pl: Przechowuj datę końcową

en: Select the timezone handling method for this date field.
pl: Wybierz metodę obsługi strefy czasowej dla tego pola daty.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
pl: Puste pole "Data zakończenia" spowoduje użycie wartości z pola "Data rozpoczęcia"

en: @field_name Start date
pl: @field_name Data początkowa

en: @field_name End date
pl: @field_name Data końcowa

en: The End date must be greater than the Start date.
pl: Data zakończenia musi być późniejsza niż data rozpoczęcia.

en: The Start date is invalid.
pl: Data początkowa jest nieprawidłowa.

en: The End date is invalid.
pl: Data końcowa jest nieprawidłowa.

en: More settings and values
pl: Więcej ustawień i wartości

en: Date entry
pl: Zapis daty

en: Starting and ending year
pl: Rok początkowy i końcowy

en: !start-date to !end-date
pl: Od !start-date do !end-date

en: Date part
pl: Część daty

en: Starting year
pl: Rok początkowy

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
pl: Wprowadź wartość względną (-9,+9) lub bezwzględną taką jak 2015.

en: Ending year
pl: Rok końcowy

en: The value input for field %field is invalid:
pl: Wartość wprowadzona dla pola %field jest nieprawidłowa:

en: The @part is missing.
pl: Brakuje @part.

en: The value @date does not match the expected format.
pl: Wartość @date nie jest w wymaganym formacie.

en: The timezone has been set to !value_link.
pl: Strefa czasowa została ustawiona na !value_link.

en: site timezone
pl: strefa czasowa strony

en: The first day of the week has been set to !value_link.
pl: Pierwszy dzień tygodnia został ustawiony na !value_link.

en: The medium date format has been set to to !value_link.
pl: Format średniej daty został ustawiony na !value_link.

en: system date formats
pl: systemowe formaty daty

en: Missing system date settings
pl: Brakuje ustawień daty systemowej.

en: System date settings
pl: Ustawienia systemowe daty

en: date format settings
pl: ustawienia formatu daty

[ctx: datetime]
en: Date
pl: Data

[ctx: datetime]
en: Time
pl: Czas

en: Date Migration
pl: Migracja daty

en: Date Migration Example
pl: Przykład migracji daty

en: E.g., @date
pl: Np. @date

en: Use dropdown timepicker
pl: Użyj rozwijanego timepickera

en: @label -  start date (!name)
pl: @label - data rozpoczęcia (!name)

en: @label -  start date
pl: @label - data rozpoczęcia

en: @label - end date (!name:!column)
pl: @label - data zakończenia (!name:!column)

en: @label - end date:!column
pl: @label - data zakończenia:!column

en: Page by date
pl: Strony wg dat

en: Dates to compare
pl: Daty do porównania

en: Only this field
pl: Tylko to pole

en: Date selection form element
pl: Element do wyboru daty

en: Date value
pl: Wartość daty

en: Is empty
pl: Jest puste

en: Same as Default date
pl: Taka sama jak data domyślna

en: Repeating date
pl: Powtarzające się daty

en: Is not Empty
pl: Nie jest puste

en: Date Context
pl: Kontekst daty

en: Requires the gmap module.
pl: Wymaga modułu gmap.
