Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta1) - en to ro translation catalogue (173 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Value
ro: Valoare

en: Real name
ro: Nume real

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: more
ro: mai multe

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: all
ro: toate

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: Required
ro: Necesar

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Top
ro: Sus

en: Region
ro: Regiune

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Display Settings
ro: Setările afișării

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Configure
ro: Configurează

en: Options
ro: Opţiuni

en: Node
ro: Nod

en: Expanded
ro: Expandat

en: All
ro: Toate

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Never
ro: Niciodată

en: Footer
ro: Subsol

en: Location
ro: Locaţia

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Advanced
ro: Avansat

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: Method
ro: Metodă

en: Events
ro: Evenimente

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: Repeat
ro: Repetare

en: Allow
ro: Permite

en: Both
ro: Ambele

en: Optional
ro: Opţional

en: Expires
ro: Expiră la

en: Datestamp
ro: Marcaj de timp

en: Operation
ro: Operație

en: Duration
ro: Durată

en: Street
ro: Strada

en: Additional
ro: Adițional

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: State/Province
ro: Judeţ

en: Collapsible
ro: Colapsabil

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Germany
ro: Germania

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Pitcairn Islands
ro: Insulele Pitcairn

en: Change
ro: Modificare

en: Week of @date
ro: Săptămâna de @date

en: Source
ro: Sursă

en: Date/Time
ro: Dată/Timp

en: Features
ro: Caracteristici

en: Site's time zone
ro: Fusul orar al sit-ului

en: Date's time zone
ro: Fus orar al datei

en: No time zone conversion
ro: Fără conversia fusului orar

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ro: Datele fără granularitatea orelor nu trebuie să utilizeze manipularea fusului orar.

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Time zone handling
ro: Manipulare fus orar

en: ongoing
ro: în curs de desfășurare

en: Date field
ro: Câmp de dată

en: Date API
ro: API dată

en: Map
ro: Hartă

en: author
ro: autor

en: Right
ro: Dreapta

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Apply
ro: Aplică

en: Select
ro: Alege

en: A valid date is required for %title.
ro: O dată validă este necesară pentru %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
ro: API Dată care poate fi utilizat de alte module.

en: The Strtotime default value is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime este invalidă.

en: Relative
ro: Relativă

en: Above
ro: Deasupra

en: Within
ro: În interior

en: Position of date part labels
ro: Poziția etichetelor în părțile datei

en: User's time zone
ro: Fusul orar al utilizatorului

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
ro: Valoarea PÂNĂ LA este necesară pentru datele care se repetă.

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca o dată ISO, recomandat pentru datele istorice sau parțiale.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ro: Stocați o dată în baza de date ca un câmp dată-timp, recomandat pentru date complete și timp care pot fi convertite la fusuri orare.

en: !time from now
ro: !time de acum

en: Date Popup
ro: Pop-up pentru Dată

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ro: Activați calendare pop-up jQuery și widgeturile de introducere a timpului pentru a selecta date și timpi.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
ro: Alegeţi o frecvenţă şi perioadă de a repeta această dată. În cazul în care nimic nu este selectat, data nu se va repeta.

en: Until
ro: Până la

en: Date to stop repeating this item.
ro: Data la care se va opri repetarea acestui element.

en: -- Any
ro: -- Orice

en: Day of Month
ro: Zi a Lunii

en: Day of Week
ro: Zi a Săptămânii

en: Except
ro: Cu excepția

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
ro: Date care se omit din lista de date repetabile.

en: -- Period
ro: -- Perioadă

en: -- Frequency
ro: -- Frecvență

en: Every @number
ro: Fiecare @number

en: Date Repeat API
ro: API Repetare Dată

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ro: Un 'API Repetare Dată' pentru a calcula repetiția datelor și orelor pe baza unor reguli iCal.

en: Form
ro: Formular

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: Hide
ro: Ascunde

en: Date range
ro: Interval dată

en: Mapping
ro: Mapare

en: Country code
ro: Cod țară

en: Pager
ro: Paginator

en: Offset
ro: Decalaj

en: About
ro: Despre

en: and
ro: şi

en: Time ago
ro: Timp în urmă

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: Is not one of
ro: Nu este unul dintre

en: Origin
ro: Origine

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Blog entry
ro: Intrare blog

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: Content type name
ro: Numele tipului de conţinut

en: Relative date
ro: Dată relativă

en: Facility
ro: Facilitate

en: Default values
ro: Valori implicite

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Asc
ro: Ascendent

en: All Day
ro: Toată ziua

en: Master
ro: Expert

en: Relative default value
ro: Valoare implicită relativă

en: Datetime
ro: DataTimp

en: Default date
ro: Dată implicită

en: Default end date
ro: Dată de încheiere implicită

en: Time increments
ro: Intervale de timp

en: Date value
ro: Valoare dată

en: Activity type
ro: Tipul de activitate
