Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta16) - en to id translation catalogue (95 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Images
id: Gambar

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Real name
id: Nama asli

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: more
id: selengkapnya

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Tags
id: Tag

en: all
id: semua

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Parent
id: Induk

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Small
id: Kecil

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Region
id: Wilayah

en: Event
id: Acara

en: <none>
id: <nihil>

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Log message
id: Pesan log

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: State
id: Status

en: Calendar
id: Kalender

en: Log in
id: Masuk

en: Square
id: Kotak

en: Both
id: Keduanya

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Community
id: Komunitas

en: Front page
id: Halaman depan

en: Short
id: Singkat

en: author
id: penulis

en: First day of week
id: Hari pertama dalam sepekan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: People
id: Orang

en: Locality
id: Lokalitas

en: Apply
id: Terapkan

en: Form
id: Formulir

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Mapping
id: Pemetaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: My content
id: Konten-ku

en: Main menu
id: Menu utama

en: Announcements
id: Pengumuman

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Blog entry
id: Entri blog

en: Facility
id: Fasilitas

en: revision user
id: Revisi pengguna

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Trim length
id: Panjang Trim

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

[ctx: Page title]
en: Drupal updated
id: Drupal sudah mutakhir

[ctx: Page title]
en: Administrative alerts
id: Peringatan administrasi
